Арх. Бузев: Цените на имотите в центъра на Варна пак излязоха от разумното, защото хората си мислят, че ще станат милионери

31.10.2022 / 15:57 0

снимка Булфото

Цените на имотите в центъра на Варна пак излязоха от разумното, защото хората си мислят, че ще станат милионери. Това коментира пред Дарик главният архитект на Варна Виктор Бузев.

Колкото по-голямо става наследството, толкова по-трудно то се дели. Това прави изключително труден процесът на реставрация на сградите, които са паметници на културата, посочи той. И добави, че голям проблем при такива имоти е враждата между съсобствениците, което води до споделена безотговорност.

Нова практика пък е реставрацията да се блокира от съсобственици, които са придобили минимален дял, за да пречат умишлено. Такъв е случаят със сграда на улица „Одрин”, където неуспешни строители в миналото са закупили 1 кв.м. от площта и така спъват процеса на възстановяване на сградата.   „Чакат да се разруши паметникът с идеята да строят.”  

Между 6 и 8 обекта от този контингент сгради във Варна средно на година получават разрешение за ремонт.

„Къщата с папагалите до Музикалното училище, която предизвика много дискусии, вече е завършена и папагалите отново кацнаха на фасадата. Проектът стана изключително сполучлив. В другата крайност е проектът на улици „Преслав” със скулптурата на Меркурий. Там преди три години беше издадено разрешение, укрепи се фасадата, но няма движение. Фасадата е укрепена да не рухне на улицата, но може да падне в самия имот. Скулптурата, която е дело на Кирил Шиваров, е изключителна ценност. В крайна сметка се реши да не се демонтира от покрива, за да не се разруши”, обясни Виктор Бузев.

Оформянето на документацията за реставрацията на сградите отнема много време заради съгласувателните процедури с Националния институт за недвижимо културно наследство.

„20 експерти отговарят за цялата страна. Колегите работят много, но са малко като брой за огромния обем информация”, коментира Бузев. Той смята, че работата би вървяла с по-бързи темпове, ако тази дейност бъде делегирана на общините.

Като пример той посочи сграда на пресечката на улиците „Цариброд” и „Охрид”, чийто проект се съгласува от 5 години. Проектантът иска да запази фасадата, като в сегашната сграда впише още един етаж, но идеята не е одобрена, тъй като плочата на допълнителния етаж минава през прозорците.

 „Ако рухне сграда, която е паметник на културата, законът казва, че тя се възстановява в първоначалния й вид. Има достатъчно документация и архивни данни, по които това да стане. Ако технически сградата не отговаря на съвременните изискванията за земетръс и е опасна, има възможност сградата да бъде преизградена. В Бургас има няколко такива примери”. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама