Армения иска помощ от "Руското НАТО" срещу Азербайджан, но напразно

23.09.2022 / 10:12 0

Кадър БТВ

Армения, която е част от Организацията за колективна сигурност, т.нар. Руско НАТО, е пред нова война със съседен Азербайджан, с който пък наскоро участва в общи учения "под шапката" на Русия.

Още на преди 10 дни Армения поиска задействане на чл. 4 от договора на организацията за колективна сигурност, където водеща страна е Русия. Този член предвижда незабавно изпращане на войски, ако страна-членка бъде нападната.

Това така и не става, защото Русия поддържа приятелски отношения с Азербайджан.

Армения е първата страна, която призна анексирането на Крим от Русия. След нея това направиха Афганистан, Беларус и Никарагуа, така че страната трудно може да получи голямо съчувствие от международната общност.

Министерството на отбраната на Армения обвини въоръжените сили на Азербайджан, че са открили огън по арменски позиции в нарушение на споразумението за прекратяване на огъня. Това съобщи министерството на отбраната в публикация в социалните медии, цитирано от Ройтерс, предаде news.bg.

На 23 септември в 07.40 (03.40 GMT) подразделения на азербайджанските въоръжени сили отново нарушиха режима на прекратяване на огъня, като обстрелваха от различни позиции арменски бойни позиции, разположени в източната част на арменско-азербайджанската граница", се казва в публикация на министерството. във фейсбук.

Армения съобщи, че е отвърнала на огъня и не съобщи за жертви сред обслужващия си персонал.

Към момента от Азербайджан не са коментирали случая. По-рано тази седмица Баку обвини Армения, че организира "провокации" по споделената граница, като стреля с минохвъргачки и гранати по нейните сили.

Боевете между двете страни избухнаха по-рано този месец в сблъсъци, при които загинаха почти 200 войници - най-кървавата конфронтация след шестседмична война между двете бивши съветски страни през 2020 г.

Боевете са свързани с десетилетия военни действия за контрола над региона Нагорни Карабах, международно признат като част от Азербайджан, но до 2020 г. до голяма степен контролиран от мнозинството етническо арменско население.

Армения твърди, че Азербайджан е нападнал нейна територия и е завзел селища в нейните граници, извън спорния регион Нагорни Карабах. Азербайджан каза това като отговор на "провокации" от арменската страна.

Русия е военен съюзник на Армения, но също така се опитва да поддържа приятелски отношения с Азербайджан и се противопостави на призивите на Ереван да задейства клауза за взаимна самоотбрана. Баку е подкрепян военно, финансово и политически от Турция.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама