Асансьорите във Варна остават без поддръжка, няма желаещи за техници дори срещу хилядарка
Варна е на път да остане без асансьорни техници, съобщават от браншовите сдружения по повод местното професионално образование. Оказва се, че асансьорен техник е сред най-нежеланите професии за младежите в морската столица. Останалите „непривлекателни длъжности“ в последно време се оказват електроженисти, стругари, шивачки и заварчици, ВиК- вътрешни инсталации и специалисти по пътно и жилищно строителство, става ясно от разговорите с работодателите от бизнес сектора.
Тези професии биха могли да бъдат обявени за защитени в предстоящия държавен план-прием, което ще позволи на училищата да формират паралелки много под официалния минимум от 26 ученици. С 8-9 човека обучение в професионалните гимназии би могло да се осъществи обучение за изброените сектори, стига информацията да мине за одобрение и през министерски контрол. Защитените професии се сменят всяка година, обясняват от образованието в града.
Всяка година по това време работодателите във Варненски регион подават своите заявки в разговор с представители на Регионалния инспекторат по образованието. Целта е да се видят нуждите от определен тип кадри на местно ниво, за да не бълват професионалните гимназии нови и нови безработни, обяснява началникът на РИО във Варна Венцеслава Генова.
За целта вече са преминали през отчет за нуждите си Строителната, Търговската, Стопанската и Туристическата камара. Обяснили са се също сдружения в областта на икономиката, а през следващата седмица ще се изкажат и от автотранспортното направление, информират експертите.
Обявите за работа през последните месеци показват, че изброените професионалисти, особено асансьорните техници биха могли да вземат от 800 лева до хилядарка и то като редовно възнаграждение, особено във фирми с чуждестранно участие и обучение в чужбина за сметка на работодателя. Такива предложения обаче явно са малко и се отнасят за други градове, а селекцията при конкурсите е доста прецизна, поради което младежите не се насочват към подобна квалификация. Може би им се струва непривлекателна при нормални работни условия, коментират образователните специалисти.