Асен Личев: 38,6 милиарда за 200 г. са нужни за ремонта на цялата ни водоснабдителна мрежа

19.12.2018 / 00:07 3

Канал 3

Винаги съм твърдял, че да наливаш пари в една черна кутия каквато е ВиК отрасъла, е пагубно. През 2017 г. били направени инвестиции за 193 милиона лева, с които, моля ви се, са били ремонтирани само 0,5% от действащата водоснабдителна мрежа. Което означава, че за да се ремонтира цялата мрежа, са нужни 38,6 милиарда за 200 години - аз ви говоря с факти, които са тук в сайта на КЕВР. Такова изчисления направи в "Денят на живо" Асен Личев, бивш директор на Управление на водите в МОСВ, във връзка с готвеното увеличение на цената на питейната вода от 2019 г.

 

"Днес за пръв път ми се удаде да работя с официален документ, сравнителен анализ на КЕВР от 2017 г. И като съвсем независим експерт, нелишен от опозиционно мислене, ще говоря само с факти. Благодарение на увеличението на цената на водата през 2016 и 2017 г. са се увеличили общите загуби във водопроводите. Това е парадоксално! 60,76% са били през 2016, 61,24% през 2017 - това е "успех", отбеляза саркастично Асен Личев.

 

"Какво друго е написано в този сравнителен анализ - много странни неща, които са всеизвестни. Данните показват, че измерването както на входа, така и на изхода на водоснабдителната система, е лош - това, което винаги съм го говорил. Основните параметри, по които се оценява услугата, количествената, която най-горе пише, че е от обществен интерес, го няма. След като го няма измерването, за каква система на отчитане и на плащане можем да говорим въобще!", възкликна той.

"Второ - голям брой служители, както и недобрите организационни структури на ВиК операторите, са като основен фактор за ниската ефективност на дейността. 46% от всичките пари, които влизат във ВиК сектора, отиват за заплати - това са официални данни", продължи да изброява официалните данни Асен Личев.

Той посочи още липсата във всички ВиК дружества на регистри и постоянно поддържане на данни, както е по изискване, за качеството на водата. "Достигнато е заключение, че редица пропуски и неточности има във ВиК операторите, които не поддържат никаква информационна база, която не можела да позволи текущо отчитане на оперативните и капиталови ремонти по ВиК активите", продължи да цитира той официалните данни, които са в сайта на КЕВР.

 

Другият гост в "Денят на живо" - Емил Димитров, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите, сподели, че на вчерашния протест пред КЕВР той е попитал "къде са софиянци?".

 

"Протест? Там имаше 50-100 души, а в крайна сметка това касае съдбата, доколкото знам, на 600 000 потребители на "Софийска вода", но това е тема на друг въпрос", каза Димитров, който също посочи огромните загуби от "течове по мрежата или колосални кражби" по водопреносната мрежа. "Когато водата се краде, тя също изчезва, но за нас е от изключително значение, че в някои райони качеството на водата е изключително лошо, даже някъде се предлага питейна вода, която е опасна за здравето на хората", заяви Емил Димитров, като изброи няколко предложения на Федерацията на потребителите, внесени днес.

 

"Първо предлагаме да се намали цената на водата в общини Хасково, Симеоновград и Първомай,  както и във всяка друга община, в която местните ВиК оператори предлагат питейна вода с наднормено съдържание на манган, арсен и др. опасни за здравето радиоактивни елементи и тежки метали. 

 

Второ - да не се повишава цената на питейната вода в общини София, Видин, Шумен, Враца, Монтана.

Да се преразгледат всички бизнеспланове на ВиК операторите и да се утвърдят само тези, които са представени за обществено обсъждане в местната общност, а не в КЕВР. И не на последно място да се лицензира дейността на сектора на ВиК операторите", посочи някои от предложенията Емил Димитров.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама