Астрономи откриха най-ранния кислород във Вселената

20.05.2018 / 02:49 0

След като откриха следи от кислород, астрономи определиха, че звездите в една от най-далечните наблюдавани досега галактики са се образували 250 милиона години след Големия взрив - доста кратък интервал от космическа гледна точка, съобщaва "Ройтерс" и Блиц. Този кислород е най-ранният известен във Вселената.

Светлината, излъчена от галактиката, е пътувала до земята 13,28 милиарда светлинни години и е била наблюдавана чрез инфрачервени орбитиращи телескопи. Особено интересно е откриването на кислород в нея, тъй като във Вселената първоначално не е имало елементи като кислород, въглерод и азот.

Те са създадени от реакциите на синтез в най-ранните звезди и са изхвърлени в междузвездното пространство при експлодирането им. Наличието на кислород показва, че образуването на звезди в галактиката е започнало около 250 милиона години след Големия взрив, когато възрастта на Вселената е била само 2 процента от сегашната, разказа астрономът Такуя Хашимото от университета  Осака Санджо.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама