Атака от Северна Македония: Искат да се извиним за клане от 1943 г.

17.06.2019 / 16:45 4

По повод годишнината от инцидент, при който са загинали 15 младежи от село Ваташа, медиите в Северна Македония пуснаха мателиал, в който настояват България да се извини за клането, състояло се през 1943 г.


Материалът в „Нова Македония“ е озаглавен: „България да се извини за клането във Ваташа в знак на „добросъседство“, пише dnes.bg.

„Българският премиер Бойко Борисов, преди да смени учебниците по история и да направи македонската комисия, ръководена от академик Драги Георгиев, да напише, че българите не са фашисти и окупатори, а освободители на Македония, трябва да се поклони пред паметника във Ваташа, извинявайки се за клането, което българската държава извърши на 16 юни 1943 г., брутално убивайки 12 млади мъже, сред които има деца, и по на 15 години“, пише скопският вестник.

Те настояват в името на добросъседските отношения българският премиер Бойко Борисов да отиде в Македония в неделя, 16 юни, и да се извини публично за клането, което страната му е извършила през този ден.

„Преди 76 години, в село Ваташа, Община Кавадарци, дванадесет младежи са били убити само защото са били македонци. На 16 юни 1943 г. българските фашисти застреляхаПеро Илов, който беше на 15 години, Ванко Гурев, Данко Давков, Илия Димов, Ристо Гондев, Блейз Ицев, Пане Мешков, Герасим Матаков, Диме Чекоров Пане Юнов, Фечо Попгоргиев, Васо Хаджи - Йорданов. След капитулацията през 1944 г. „добросъседската" държава на премиера Борисов признава клането, като предава на Македония преките извършители на стрелбата“, подчертават още от редакцията.

Медията цитира генерал Тодор Атанасовски, който бил във Ваташа.

"Стрелбата по децата на Ваташа е не само безскрупулно престъпление на българските фашистки окупатори срещу македонския народ и неговата младеж, но и една от поредицата от събития, отбелязващи възхода на Национално-освободителната война в Македония през 1943 г. Окупацията не е приета, българизацията изобщо, а македонският народ обявява война срещу "новия ред".

Според свидетелствата, публикувани във вестника, на 15 юни в центъра на Кавадарци е звучала военна музика. Наредено е улиците и къщите в Кавадарци и Ваташа да бъдат почистени и да се въведе вечерен час. След полунощ във Ваташа започнала организирана блокада на селото. По улиците тръгват патрули. Рано сутринта на 16 юни българските полицаи правят първия си арест. Българският лейтенант Костов пристигна в селото заедно с началника на полицията на Кавадарци, Петко Опреков и двама български агенти. Васил Хаджи Йорданов организира разследване. Някъде около девет часа вечерта Любен Апостолов пристигна във Ваташа, придружен от началника на окръжната полиция в Скопие Асен Богданов. Скоро е готов списък с имена за арест, направени въз основа на снимка, намерена в джоба на арестувания Диме Чекоров. Селският учител Георги, родом от България, се опитал да защити младите хора, но бил брутално отстранен.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
18
41
Варна (преди 4 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
и да ме обиждаш истината е това. Избили са младежите в Македония както са избили Ястребинчетата и Вапцаров и много други. Такава е била властта преди 44-та година Това че не искаш да признаеш историята не я прави различна. Шестте ястребинчета са деца от с. [url=https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%BE]Ястребино[/url], [url=https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BB]разстреляни[/url] на [url=https://bg.wikipedia.org/wiki/20_%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8]20 декември[/url] [url=https://bg.wikipedia.org/wiki/1943]1943[/url] г. заедно с родителите си и техни близки под предлог укриване и подпомагане на преминали в [url=https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82&action=edit&redlink=1]нелегалност[/url] членове на [url=https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%97%D0%9D%D0%A1]БЗНС[/url]. Екзекутирани са общо 18 човека. Екзекуцията е извършена от наборни войници на Втора картечна рота на 19-и пехотен полк от Шумен, ръководена от запасния подпоручик Коста Йорданов.[size=1][url=https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B5_%D1%8F%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0#cite_note-ref1-1][color=#0b0080][1][/url] Подпоручик Йорданов в цивилния живот е учител, баща на две деца. Акцията е в изпълнение на писмена заповед да се изтребят помагачите и близките на нелегалните, с цел да се прекъснат връзките им с базите за подкрепа в разгара на зимата. Подпоручик Костадин Йорданов получава заповедта от командира на полка полк. Йорданов събира роднините на нелегалните от селото – няколко семейства с жените, децата и дядовците и ги нарежда на селския мегдан. Подкарват ги извън селото и в един дол ги разстрелват. Йорданов се престарава, като на място издава устна заповед за разстрел на жените и децата заедно с мъжете и старците. Часове след разстрела идва нова заповед акцията да бъде отменена, но твърде късно. Жертвите сред децата са:[/size][/color] [ul] [li]Стойне (7 г.), Иван (9 г.), Надежда (12 г.); Димитринка (11 г.), близначките Ценка и Цветанка (13 г.).[/li] [/ul] Убитите 18 човека са от 6 различни семейства. Общото между тях е, че от всяко семейство има по един партизанин. Останалите жертви са: Стойне Станков, на 75 г., и съпругата му Наста, на 70 г., Рангел Дончев, на 57 г., и съпругата му Мара на 58 г. Петър Калайджийски, на 50 г. и съпругата му Стоянка, на 48 г., Иван Димитров Янков, на 55 г. и съпругата му Марийка, на 45 г., Петко Стоичков, на 56 г., и съпругата му Лазарка, на 51 г., Димитър Богословов, на 48 г., и съпругата му Станка, на 42 г. След разстрела всички са заровени в плитък гроб, който на следващия ден е разкопан, а телата на убитите са изгорени на клада за да се прикрият следите от престъплението. Днес на мястото, където са разстреляни 18-те човека от с. Ястребино, е издигнат паметник. Той е издигнат през август 1946 г.
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
30
56
Варна (преди 4 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
Трябва да се извини Бойко, защото той тръгна да плещи глупости за "децата на убийците на Буров". Историята я вярна, както е вярно, че правителството до 1944 е напълно престъпно и е докарало страната до катастрофа и то без голямо участие във войната а само с лицемерни врътки и така са ни набутали и в СССР и комунизма после вместо да станем нещо като Гърция. Е да повече жертви щяхме да дадем, но пък сега щяхме да сме по-добре. Без жертви и със слугинаж резултатът е единствено да си живееш в робство и накрая да унищожиш собствената си държава. Българите няколко пъти са го показвали, че са добри роби и слаби държавници. Та това правителство до 1944 г. често избивало собствената си опозиция в страната, а какво остава за разни бунтарчета в Македония. Бойко да се извини и за Ястребинчетата. 
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама