БГНЕС: Служител на община Варна с призив във "Фейсбук" за "Максуда": Под ножа и толкова! Подадоха сигнал срещу него
Снимка: "Петел", Румен Сарандев
Събарянето на незаконните постройки във варненския квартал "Максуда" нажежи до краен предел страстите, като нещата излязоха извън добрия тон, съобщава БГНЕС.
Подаден е сигнал срещу Йордан Павлов, младши експерт по архитектура в община Варна, заради изказване във "Фейсбук" по повод на събарянето на ромските постройки извършено на 20.08.2015 г.
В профила си във Фейсбук Павлов е написал следното: "Няма жалко, да рови багера, жандармерията да мачка и стига толкова. Аз защо не си опъна помията на центъра, да се вържа към мрежата и да мрънкам за помощи. Под ножа и толкова". От община Варна, начело с кмета Иван Портних, не спират да твърдят, че в ситуацията с незаконните постройки в квартал "Максуда" "прилагат закона", а не става дума за политиканстване.
За извънредната ситуация във Варна вече са уведомени посланиците на САЩ, Великобритания, Франция и Германия, а също така редица неправителствени организации, сред които "Хюмън Райтс Уоч" и "Амнести Интернешънъл".
В същото време стана ясно, че от организацията "Равни възможности" са адресирали писмо до Европейския съд по правата на човека с искане за налагане на привременни мерки по отношение на България заради бутането на незаконните постройки в "Максуда".
Сигнал до правителството, изпратено от Европейския съд за правата на човека в Страсбург, е най-вероятната причина за преждевременното прекратяване на акцията по разрушаването на незаконни ромски къщи във варненското гето "Максуда", твърди "Капитал". Изданието се позовава на факс, изпратен до адвокат Даниела Михайлова, която представлява пред Съда група жители на гетото, поискали помощ от съда, след като общинските власти във Варна обявиха, че имат намерение да разрушат къщите им.
Според текста на факса, с който "Капитал" пише, че разполага, писменото им искане за спиране на акцията е пристигнало в Страсбург в сряда след 18 часа или около два часа след края на работния ден на Съда. По тази причина събарянето не е могло да бъде предотвратено.
Въпреки това с писмото си до правителството председателят на съдебното отделение, поело работата по случая, е поискал от кабинета пълна информация "за мерките, предприети за настаняването и грижата за възрастните, хората с увреждания и други уязвими лица", чиито домове бяха разрушени вчера.В писмото се настоява също за информация дали тези мерки биха могли да доведат да разделяне на децата от техните родители.
Съдът в Страсбург е поискал от българското правителство да предостави исканата информация не по-късно от 16 часа днес.
Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!