БНБ: Скачат лихви за депозити и кредити
Снимка Булфото, архив
БНБ обяви какво ще стане с лихвите до края на годината:
Почти нулев растеж на икономиката за догодина прогнозира БНБ в Макроикономическата си прогноза. "Очакваме растежа на реалния БВП на България да се забави до 2.8% през 2022 и до 0.1% през 2023 г., след което да се ускори до 3.4% през 2024", отбелязват от централната банка, цитирани от economy.bg.
Според анализаторите на БНБ за по-ниския растеж на икономическата активност през 2022 ще допринасят разширяването на отрицателния принос на нетния износ и забавянето на растежа на частното потребление в резултат на негативния ефект от ускоряването на инфлацията върху реалния разполагаем доход на домакинствата. Тази динамика ще бъде само частично компенсирана от очаквания по-силен растеж на правителственото потребление, както и от същественото натрупване на запаси в икономиката под влияние на повишените инфлационни очаквания и несигурността относно ефективното функциониране на глобалните вериги за доставки. Допусканото влошаване на глобалната макроикономическа среда в комбинация със запазването на сравнително висока инфлация при потребителските цени ще доведат до допълнително забавяне на растежа на икономическата активност през 2023, коментират от БНБ.
Фактор, който ще подкрепя в най-голяма степен икономическата активност през 2023 според анализаторите на БНБ, е очакваното усвояване на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) от страна както на частния, така и на публичния сектор. Прогнозираното ускоряване на растежа на реалния БВП през 2024 е в съответствие с техническото допускане за възстановяване на външното търсене и очакваното ускоряване на растежа на крайните потребителски разходи в условията на отслабващ инфлационен натиск.
От БНБ очакват растежа на компенсацията на един нает да възлезе на 19.2% за 2022, а през 2023 нарастването ù да се забави в номинално изражение до 7.5% и да остане по-ниско от средногодишния темп на нарастване на потребителските цени, което ще се отрази чрез понижение на реалните доходи на домакинствата. По-слабото нарастване на заплатите в сравнение с инфлацията ще се определя от прогнозираното отслабване на икономическата активност в страната, което ще ограничи възможностите на фирмите да прехвърлят увеличените разходи за труд към крайните потребители. Забавянето на инфлацията през 2024 се очаква да повлияе за по-умерено нарастване на номиналната компенсация на един нает, но задълбочаването на недостига на работна сила ще продължи да оказва натиск за повишение на заплатите в реално изражение, надхвърлящо растежа на производителността на труда. В резултат очакваме растежът на компенсацията на един нает да се запази на ниво от 7.5% през 2024.
От централната банка очакват както лихвите по кредитите, така и тези по депозитите в България да се повишат значително спрямо текущите много ниски в исторически план нива, като най-голямо увеличение се очаква през четвъртото тримесечие на 2022 и през първата половина на 2023. От втората половина на 2023 до края на прогнозния хоризонт прогнозираме лихвените проценти по депозитите и кредитите да се стабилизират на достигнатите по-високи равнища в съответствие с пазарните очаквания за динамиката на лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната.
По отношение на инфлацията от БНБ посочват, че според базисния сценарий на прогнозата годишната инфлация се очаква да възлезе на 14.9% в края на 2022, като за нея ще допринасят всички основни групи стоки и услуги. Допуска се възможността действителната величина на инфлацията в края на годината да бъде в сравнително широк интервал (от 11.6% до 18.8%, като вероятността за това се оценява на 60%). "Прогнозираме темпът на нарастване на потребителските цени да се забави до 4.1% в края на 2023 и до 3.4% в края на 2024".
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!