БНР: Uvolni.me (Има начин!). Инспекцията по труда дава съвети на шефове как лесно, бързо и законно да уволняват служители

10.06.2020 / 10:14 3

Булфото

Uvolni.me (Има начин!) – сайт с това многозначително заглавие е собственост на Николай Стоянов, главен юрисконсулт на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), институцията, натоварена със задължението да бъде опора на работещите, пише БНР.

Нещо повече, Стоянов заедно с Теодора Дичева, началник на отдел „Социална политика, образование и здравеопазване“ към Омбудсмана на Република България и 11 години директор на Правната дирекция в ИА ГИД, водят семинар с такса 80 лв., който в разгара на кризата с пандемията запознава работодателите с начини да уволняват служители, без те да имат възможност да се защитят в съда.

Експертите, призвани да защитават служителите, съветват работодателите как безпроблемно да се освобождават от тях. Звучи като публикация в сайта "Не!Новините", но е факт.

"Нашият ден" покани за коментар по темата Николай Драганов от електронното издание "Барикада", който е платил таксата от 80 лв., за да присъства на семинара и публикува статия в изданието; Дина Христова, началник отдел „Връзки с обществеността и административно обслужване“ към ИА ГИТ, и Ваня Григорова от "Солидарна България".

Въпросът не е само доколко законови са действията на главния юрисконсулт, но и чисто морален – как в разгара на кризата, в която хиляди служители изгубиха работните си места, представители на една от малкото институции, отговорни да защитават правата им, сочат вратичките в закона и дава съвети как да се преодоляват пречките за уволнение.

Според Дина Христова агенцията не само има право, но и задължение да консултира и работодателите, и работниците, и подобна практика не противоречи нито на закона, нито на етичните стандарти, и не става въпрос за конфликт на интереси. Тя потвърди, че главният юрисконсулт Николай Стоянов вече не е служител на агенцията.

"Трудно мога да срещна работник, комуто са отделени два часа и половина, за да му бъде разяснено подробно какви възможности му дава Кодексът на труда.

Когато едни хора могат да си платят за консултация, те ще получат детайлни насоки какво е заложено в Кодекса – коментира на свой ред Ваня Григорова.

Има разлика между това да се консултира работодателя и е друго да му се посочи точно какво да използва, за да заобиколи закона и да уволни работника, включително когато работникът е майка с дете или човек с увреждане.

Това е било дискутирано в семинара" – каза Григорова, която е запозната със съдържанието му и изтъкна друг важен детайл:

„Притеснително е мълчанието от страна на омбудсмана, тъй като неин служител Теодора Дичева, 11 години директор на Правната дирекция, е била другият лектор на семинара и е разяснявала как да бъде използвано извънредното положение от страна на работодателя, за да прескача определени процедури, да съкращава служители, да намалява работното време и заплащане. 

Слабата страна в трудовите отношения е работникът и ако някой има нужда от подпомагане, е той, независимо че не може да плати 80 лв. за консултация. 

Нима не е възмутително да учиш работодателя как да си спести разходи и да плаща по-малко на работника?" – заключи Григорова.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
айки (преди 3 години)
Рейтинг: 24200 | Одобрение: 7685
         само изроди има в БГ ......и управляващи , и работодатели, и хотелиери и ресторантьори....

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама