Българин в САЩ обясни защо там няма побоища на светофарите като в България
Кадър БТВ
Малко остава до финала на гласуването в Съедините щати за президент, което продължава вече няколко седмици. Милиони американци се възползваха от правото си на ранно гласуване или пък да пуснат бюлетината си по пощата.
Няколко са темите, които най-ярко се открояват в кампания на републиканската партия на Доналд Тръмп, предаде БТВ.
Най-често той обещава на избирателите си да проведе най-голямото депортация на нелегални мигранти в историята на САЩ и да замрази инфлацията. Обещава и по-добър живот и свобода за всички, които искат да притежават оръжия.
Да пострелят в пустинята на Невада рано сутрин в почивния си ден не е необичайно събитие за Юри, Валери и Калоян.
„Малко развлечение, сред пустинята, свободно е да постреля човек. Купуваш си патрони, идваш, стреляш половин-един час и разтоварваш се. После се чувстваш малко по-добре“, казва Юри Ангелов, жител на Лас Вегас.
Прилив на адреналин и тръпка, която може да бъде пристрастяваща. Това е усещането при натискане на спусъка. Какво обаче се случва, когато пред оръжието има не купчина пръст и метални мишени, а жив човек.
За миналата година в Съединените има 656 масови стрелби и близо 19 000 жертви на огнестрелни оръжия, без в това число да влизат самоубийствата
Към темата за жертвите на огнестрелни оръжия в Америка обаче има и друга, малко по-различна гледна точка.
„В Европа не е по-малко. САЩ не забравяйте, че това са 50 държави. Ако се вземат всички 50 държави в цяла Европа и всички други 50 държави, едва ли е по-малко престъпността. Затова има заблуда“, смята Юри Ангелов, жител на Лас Вегас.
Оръжията обаче освен всичко останало са и политика. Тръмп отлично познава своите избиратели – за голяма част от тях спазването на втората поправка от конституцията, гарантираща правото им да въоръжение, е изключително важна.
Заради опитите на демократите да ограничат продажбата на някои видове автомати, например, дебатът за или против оръжията е един от водещите в дните преди американските избори.
„Те това го дъвчат откакто съм тук. Байдън вече 4 години нищо не е направил. Сега Камала казва, че нещо уж ще прави, но не вярвам. Това е такава индустрия, че едва ли ще я спрат“, казва Валери Стефанов.
„То самата система е създадена по този начин. В САЩ няма побоища, няма ги по светофарите както в България, например ситуациите, ти си с детето, с жена си и аз съм по-голям, по-силен от тебе. И се преминава в побоища. Аз ако имам пистолет и ти имаш пистолет, дали ще се сбием един друг или просто ще си кажем: Хайде, хубав ден! И да се разминем. Така че оръжието, колкото пречи, толкова и помага“, коментира Юри Ангелов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!