България, 2015 г.! "Погребаха" историята на Варна, за да върви бързата работа с ремонта с кривите павета
фото Румен Сарандев
Късноантичната крепостна стена на древния Одесос вече е окончателно засипана заедно със скелетите, открити край нея при ремонта на центъра на Варна.
Машините затрупаха с пръст, пясък и цимент националните находки пред очите на минувачите.
Така градът ни се лишава от уникална атракция, която може да води стотици хиляди туристи.
„Ето така се закопава история. Сега, като искаме делвата и частите от крепостната стена да станат част от пешеходната зона, да бъдат музей на открито - отново ли трябва да копаем, за да ги поставим под стъклена настилка. Обаче по-лесно се закопава, после се слагат плочки, за да има какво да се пренарежда по няколко пъти на година. Така по-лесно се усвояват и пари за ремонти!”, реагира остро лидерът на БСП – Варна Борислав Гуцанов.
Ако нещо ще остане за наблюдение на минувачите, то може би ще се оформи след приключването на ремонта, надяват се археолозите, някои от които гледаха на живо самото засипване.
Преди дни писмо покана към министрите на туризма Николина Ангелкова и на културата Вежди Рашидов изпрати лидерът на БСП – Варна, Борислав Гуцанов. Той ги кани да посетят Варна в удобно за тях време, за да бъде обсъдена публично възможността бул. „Княз Борис I” да стане музей на открито.
„Поставям на Вашето внимание въпрос, който касае утвърждаването на град Варна като културен център и туристически град и който смятам, че е изключително важно да бъде решен в кратки срокове. Предполагам, знаете, че в момента се прави ремонт на централната пешеходна зона на града, включително и на бул. „Княз Борис I”. През януари в участъка пред храм „Св. Николай“ при разкопаването бяха открити артефакти – делва и част от крепостната стена на древния Одесос, както предполагат специалистите. Находки, които биха допринесли съществено за имиджа на Варна като културен и туристически център. Преди дни те бяха преместени в Археологическия музей и не е ясно дали ще бъдат върнати там, където са открити“, пише в писмото.
Гуцанов предлага да бъдат интегрирани в пешеходната зона, като бъдат положени под стъклена настилка, която да позволява в реално време, по време на разходка, варненци и гостите на града да се запознаят с историята на Варна като част и от историята на България. Ефектното осветление, което може да бъде монтирано, ще ги направи атракция и в тъмната част на денонощието. По думите му всичко това може да бъде свързано с откритите преди години останки в центъра на града и да бъде оформен исторически маршрут до Римски терми. Идея, която е обсъждана, но и досега не е станала реалност, коментира още той. И добави, че известните като предпочитани туристически дестинации държави използват всяка подобна възможност, за да привличат повече и нови посетители.