България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия искат забрана за внос на украинското зърно
Снимка Pixabay
Пет централноевропейски страни искат забраната на Европейския съюз за внос на украинско зърно да бъде удължена поне до края на годината, казаха министри в сряда, като Полша заплаши да остави границите си затворени, ако Брюксел не се съгласи.
През май ЕС разреши на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия да забранят вътрешните продажби на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, като същевременно разреши транзита на такива товари за износ другаде. Забраната трябва да приключи на 15 септември, пише dnevnik.bg.
Сред страните са някои от най-верните дипломатически поддръжници на Киев във войната му срещу Москва, но казват, че притокът на украинско зърно е навредил на земеделските им сектори. Солидарността с Украйна е важна, но националните пазари на зърно трябва да бъдат защитени, каза министърът на земеделието на Словакия след среща на министрите на земеделието от Централна Европа във Варшава.
Провалът на сделката, позволяваща черноморския износ от Украйна тази седмица, може да доведе до увеличаване на потоците от зърно и затруднения, опасяват се страните. Полският министър на земеделието Робeрт Телус каза, че петте страни са подписали обща декларация относно удължаването на забраната поне до края на годината, която ще представят в разговори с Европейската комисия.
"Но също така в споразумението е нашата съвместна декларация, че сме много отворени за транзит", каза Телус, добавяйки, че ЕС трябва да обмисли и дългосрочни правни и инфраструктурни решения, тъй като проблемът с украинския износ на храни ще продължи с години. Министрите посочиха, че биха искали също вариант, при който страните биха могли индивидуално да поискат от ЕС да добави продукти към забранителния списък.
Полша няма да отмени забраната на 15 септември, дори ако ЕС не се съгласи с нейното удължаване, каза премиерът Матеуш Моравецки. Унгарският министър на земеделието Ищван Над каза, че ако няма такова споразумение, Будапеща ще използва "всички мерки, за да предотврати по-нататъшно страдание на унгарските фермери".
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!