България е на последно място в ЕС по използване на цифрови технологии

11.06.2020 / 18:03 1

Снимка pexels

България се нарежда на последно 28-о място в Индекса на Европейската комисия на навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2020 г. Индексът отчита цифрова конкурентоспособност на 27-те държави-членки на ЕС плюс Великобритания, предаде факти.бг.

Според Брюксел пандемията от коронавирус е показала колко важни са цифровите технологии, които позволиха работата на много хора да продължи, да се наблюдава разпространението на вируса и да се ускори търсенето на лекарства и ваксини.

Освен това показателите на DESI, които са от значение за възстановяването, показват, че държавите - членки на ЕС, следва да увеличат усилията си за подобряване на покритието с мрежи с много голям капацитет, разпределяне на радиочестотен спектър за 5G, за да се позволи да започне търговското предлагане на 5G услуги, подобряване на цифровите умения на гражданите и осигуряване на по-нататъшна цифровизация на предприятията и на публичния сектор.

За България се казва, че държавата не е постигнала особено добри резултати по някои показатели на DESI, докато партньорите ѝ от ЕС са подобрили представянето си.

България се справя сравнително добре в областта на свързаността, особено по отношение на широкия достъп до свръхвисокоскоростни и мобилни широколентови мрежи.

Тя е направила значителни подобрения в измерението „електронно управление“, което бележи все по-голям брой потребители, и е постигнала висок резултат по отношение на предоставянето на цифрови обществени услуги за сектора на стопанската дейност.

Що се отнася до човешкия капитал, България се е изкачила с две места по-нагоре в класацията в сравнение с предходната година. Въпреки това, равнището ѝ на уменията в областта на цифровите технологии е сред най-ниските в ЕС.

Лицата, които притежават поне основни цифрови умения възлизат на 29% от възрастното население в сравнение със средно 58% за ЕС, докато само 11% притежават умения над средното равнище (малко под една трета от средната стойност за ЕС). Представянето на България също така се намира доста под средната стойност по отношение на интегрирането на цифрови технологии.

Българските предприятия все още не се възползват напълно от възможностите, предлагани от онлайн търговията: 7% от малките и средни предприятия продават онлайн (в сравнение с 18% средно за ЕС), 3% от всички малки и средни предприятия реализират трансгранични продажби и само 2% от оборота им е от търговия онлайн.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
... (преди 3 години)
Рейтинг: 27316 | Одобрение: 7691
Това до голяма степен е заради липса на електрони услуги. Подаването на декларация в НАП е бягане на 100 метра с препятствия.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама