България иска от ЕК извънредни мерки заради вноса на слънчоглед от Украйна, за да защити зърнарите

16.09.2022 / 15:39 6

снимка Булфото

Свръх вносът на зърно от Украйна води до сериозен дисбаланс на пазара. Ето защо трябва да се приложат извънредни мерки. Позицията на страната ни беше представена от заместник-министъра на земеделието Георги Събев на неформално заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Прага.

„Смущенията на пазара на слънчоглед, будят безпокойство в страната ни. След временното либерализиране на търговията, съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, до средата на август има внесени над 650 000 тона маслодаен слънчоглед с произход Украйна. Това количество се  доближава до равнищата на внос за целия период на предходните две пазарни години. По тази причина българските земеделски стопани са поставени пред сериозни предизвикателства като затруднена реализация на произведения в нашата страна слънчоглед, ограничени складове за съхранение на зърното и съответните разходи, ценови натиск“, отбеляза българският аграрен зам.-министър, предаде Дарик.

Георги Събев заяви още в рамките на заседанието, че брутната продукция в животновъдство в България се свива в дългосрочен период в целия подотрасъл, а добавената стойност постоянно пада. "Цените на повечето продукти от животновъдството се увеличават, но не могат да компенсират допълнителното нарастване на разходите за производство. Това влошава възвращаемостта, а оттам обяснява и спадащия интерес към това производство и свиването на животновъдството", отбеляза Събев.

„В настоящата ситуация на нестабилност на пазарите и на цените следва да се гарантира, че предприетите мерки за смекчаване на последиците от горещата война, която се случва сега в Европа не подкопават конкурентоспособността и жизнеспособността на ключови за европейското земеделие сектори“, посочи заместник-министърът.

Той изтъкна, че в сегашната усложнена ситуация са необходими инструменти за бързо въздействие по отношение на възникналия пазарен дисбаланс, за да бъдат предотвратени по-сериозни икономически сътресения с дълготраен ефект върху пазара на слънчоглед, намаляване на конкурентоспособността на производителите, както и на жизнеспособността на стопанствата в сектора.

В тази връзка България призовава Комисията да обърне специално внимание на ситуацията на пазара на маслодайни култури и да приложи всички възможни инструменти, в т.ч. прилагането на извънредни мерки срещу смущения на пазара съгласно чл.219 от Регламент 1308 от 2013 г., за да се намали ефектът върху европейските производители.

След представената българска позиция, еврокомисарят Януш Войчеховски, благодари за предоставената информация и заяви, че се очаква ситуацията да се нормализира, след отварянето на преработвателната индустрия в Украйна.

„Вашето искане ще бъде разгледано и анализирано“, уточни още комисарят по земеделие и развитие на селските райони на Европейската комисия.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
10
7
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Ами лапундри евро субсидии и карай Ролс и ти бе, прошляк. Ко ривеш по форумите. Зърнарят с Ролса не виси като сопол по цял ден у форума на Petel. 🙂 На връзано куче вода немоа сипеш. Непрокопсаник! 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
11
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 135685 | Одобрение: -1995
Явно тук защитавате народните изедници които спекулативно вдигнаха цената на олиото до 8лева,а в същото време във Виена и Рим беше по 1,2евро...Нещо зле са премерили. То в ЕС е пълно с глупаци,но наш'те зърнари са по-глупави от тях.Не може да лапундриш евро субсидии и да караш Ролс,пък после да си избиваш лукса от тия от които си взел субсидията...така че влезем ли в Шенген в Бг няма да останат ни зърнари,ни пътищари.Всичко ще стне дубайски фондове...ама Европа не спи!
10
8
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Нерафинираното слънчогледово олио се търгува на борсата в Ротердам при цена от 1850 долара/тон. И не само там, на всички борси навсякъде е така. 🙂 Та явно ти си от ганьовците които не харесват някого заради колата му, прическата му, съпругата, дебелия портфейл и др. на което завиждаш. 🙂 Има и втори вариант - да си природно тъп вечно крив ганьовец. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
2
9
село варна (преди 1 годинa)
Рейтинг: 18215 | Одобрение: -570
И тия клекнаха пред зърнените олигарси. Като има свръх предлагане защо не падат цените. Седнали милионерите да леят крокодилски сълзи за ценовия шок.
14
5
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
Ценови натиск значи.....Олиото ще вземе да поевтинее и КО ша прайм значи.....Циганинът Костов, дето има завод в Попово ще обеднее значи.....А нещо за тоновете сухо мляко от Украйна което влиза като съставка в нашата млечна промишленост......нищо значи.....Ауууу, значи.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
14
6
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
От 87 кораба със зърно 30 са отишли за ЕС и само два за най-бедните страни в Африка. От 87 кораба със зърно, напуснали украинските пристанища: 42 за САЩ и Турция. 3 - към Южна Африка. 3 - към Израел. 7 - към Египет. 30 - към ЕС. 2 - към най-бедните страни по програмите на ООН (Йемен, Джибути) - това са 60 хиляди тона и само 3% от всичкото. 😏 А иначе, преди това американците, западноевропейските измекяри и марионетките от ООН ореваха орталъка как видите ли Русия не пускала корабите да напуснат пристанището обричайки африканците на гладна смърт. Те така, нагледно ЗАПАДНИТЕ кражби, алчност, лъжи, лицемерие и краен цинизъм. Дано им приседне докато ядат хляба от въпросното зърно. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама