България изпусна 10 от Литва и остана без победа

17.06.2023 / 18:00 1

Стопкадри БНТ

Футболните национали отново разочароваха.

Отборите на Литва и България завършиха 1:1 в двубой от квалификациите за Евро 2024. Мачът на стадион "Дариус и Гиренос" в Каунас, който се игра пред около 12 000 зрители. Гирдвайнис бе точен в 15-ата минута, след като бе изпуснат след центриране от корнер. Ласицкас бе изгонен с директен червен картон в 17-ата минута, а Марин Петков изравни в 27-ата минута, пише Sportal.bg.

Така нашите остават на последното пето място в групата с 1 точка от 3 мача. С такъв актив са и литовците, но от 2 двубоя.

Двубоят започна равностойно, но груба грешка на Дюлргеров още в третата минута ,когато не успя да изнесе топката, можеше да донесе гол в неговата врата, но Шешплаукис не успя да засече топката след изстрел на Черних. Другият дебютант Галчев също бе притеснен и върна лошо топката в 15-ата минута, като топката излезе в корнер, след който се стигна до гол във вратата на България.

Централният бранител Гирдвайнис изпревари персоналния си пазач Антов и с левия крак прати топката в мрежата с помощта на гредата.

В 17-ата минута Десподов бе изведен, но Ладицкас го фаулира и това му коства директен червен картон.

Домакините направиха моментално рокада, като извадиха нападателят Шешплаукис, докато Сирвис го замени и застана в отбрана.

Това помогна на младия тим на Кръстаич да си повярва още повече и да търси моментално изравняване. Голът за “лъвовете” не закъсня и в 27-ата минута Марин Петков изравни. Футболистът на Левски беше оставен непокрит на границата на наказателното поле и със силен удар прати топката в мрежата на на Гертмонас. Това бе негов втори гол от седем мача с националната фланелка и първи за "трикольорите" след 316 минути.

Последваха няколко възможности за ”лъвовете”, но бяха пропуснати. Чочев с хубав изстрел прати топката малко над гредата. Десподов майсторски се освободи от бранителите, а изстрелът му бе избит от Гертмонас.

Капитанът на Литва Черних се контузи и домакините трябваше да правят втора принудителна смяна, като на негово място се появи Паулаускас, в 37-ата минута.

Шопов и Груев пробваха далечни удари, а в 44-ата минута вратарят Гертмонас спаси своите, като спря удар на Делев с левия крак от седем метра.

На почивката Иван Йорданов и Никола Илиев смениха Шопов и Делев. Уптас пък влезе вместо Вербицкас.

Родните национали владееха топката, но не успяха да създадат сериозни положения. Веднъж защитник изчисти топката на метър пред Чочев, който очакваше да нанесе голов удар. Илиян Стефанов се появи на терена вместо Минчев и веднага пробва слаб удар с глава, който не затрудни Гертмонас.

В 70-ата минута Чочев бе оставен сам в наказателното поле, но защита изби и се стигна за пореден корнер. Вратарят Гертмонас пък изби десетина центрирания след почивката.

При следващата домакините на контраатака пропуснаха да си върнат преднината, като този път Дюлгеров спаси без проблем. Капитанът Десподов бе заменен от Георги Русев в 74-ата минута.

Илиев пропусна да се разпише в 81-ата минута, а Йоан Стоянов смени Галчев, но играчите на Кръстаич продължиха само да търсят гол след центрирания, но без никакъв успех.

Националният селекционер Младен Кръстаич направи цели шест промени от последната среща. Освен това пусна двама дебютанти сред титулярите - вратарят Иван Дюлгеров и десният халф-бек Патрик-Габриел Галчев.