България няма да има такъв премиер

11.08.2021 / 09:27 1

Кадър тв 7/8

"България никога не е имала премиер като мен", каза при появата си в публичното пространство като кандидат за премиер на ИТН Пламен Николов.

Всъщност България няма да има такъв премиер и това вече е сигурно. 

Интересен коментар по темата прави Петър Карабоев в "Дневник".

Озаглавен е "Къде се канеше да ни отведе "Има такъв народ": Конституция на ЕС, сближаване с вишеградците и други идеи"

Какво щеше да отговори премиерът Пламен Николов, ако на първото му участие в Европейския съвет канцлерът Ангела Меркел го попита: "Бихте ли обяснили какво имахте предвид, когато преди няколко месеца казахте, че германците са експанзивен народ, духът им е непреклонен и няма да се спрат пред нищо преди да завладеят икономически цяла Европа"?

Няма да разберем, защото няма да има такъв премиер.

Или ако американският посланик Херо Мустафа го попита за изясняване на думите му, че "Три морета" е "дългата ръка на американците в Европа", един от възможните сценарии за "парцелиране" на ЕС и икономическа инициатива с военен характер?

И това ще остане без отговор, защото няма да има такова правителство.

В Европейската комисия едва ли щяха да изпаднат от възторг от откровените симпатии на Николов към Вишеградската група на Орбан, Качински, Бабиш и гравитиращият към тях словенец Янез Янша и призивите му България да търси в нея "естествените си съюзници". Във Вашигтон - също биха си задали някои въпроси какво става в София, особено след като миналата седмица унгарският премиер каза за най-популярния водещ на Fox News, че се е подготвил да отблъсне намеса от "лявото либерално правителство на САЩ" в парламентарните избори следващата пролет.

Определено нямаше да му донесе симпатии в Европейския парламент сравняването на тази институция със "скъпоплатен концлагер".

А знаят ли българите (прокурорите и съдиите в частност), че "Има такъв народ" издигна за министър-председател (и настояваше до последно на него) човек, който е откровен привърженик за приемане на Конституция на Европейския съюз и Конституционен съд на ЕС, който да решава казуси като този с ратифицирането на Истанбулската конвенция?

Когато в Европа се смята за безнадеждно да се говори за въвеждането на някакъв наднационален върховен закон? В момент, когато Полша дори опита да не признае решение на Съда на ЕС? И ще бъде ратифицирано (може би след референдум) в страни като Унгария, България или Румъния, където овладяването на съдебната система е първостепенна цел на управляващите? Какво биха казали за идеята му стремящите се към еврочленство Турция или Албания, ако - както се настояваше при първия подобен опит преди близо 20 години, а сега е още по-вероятно да се иска - в преамбюла на такъв основен закон на ЕС бъде записано, че ще брани на първо място християнските ценности?

Външнополитическите възгледи на кандидата за премиер на Станислав "Слави" Трифонов не са представяни, а и нямаше как да бъдат чути по време на двете предизборни кампании, защото той беше част от експертния екип на "Има такъв народ" по... образование и наука. Никой нищо не е чувал и по позициите на предложения за несъстоялия се външен министър Ради Найденов.

Да се съюзим с "нацонално-отговорните" поляци и унгарци

В средата на декември миналата година, когато Полша и Унгария блокираха одобряването на бюджета на ЕС, защото смятат механизма за върховенство на закона за намеса в делата им, Пламен Николов каза: "Това, което виждаме от страна на Вишеградската четворка - особено на Полша и Унгария - е много добър пример как трябва да се отстояват националните интереси в рамките на една организация, която така или иначе има по-либерални схващания."

Срещу двете страни има задействани процедури за отнемане правото им на глас при взимане на решения в ЕС - за Полша през 2017 г. по инициатива на Европейската комисия и за Унгария през 2018 г. по предложение на Европейския парламент. Още няма решение, но и Варшава и Будапеща не променят действията си, с което се поставвиха в растяща самоизолация в ЕС.

Според Пламен Николов двете централноевропейски страни се придържали към "по-консервативни и национални принципи, по-национално ориентирани и национално-отговорни решения и при всички положения това не е лошо".

Целият анализ в 

https://www.dnevnik.bg/analizi/2021/08/11/4241362_kude_se_kaneshe_da_ni_otvede_ima_takuv_narod/



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
6
Варна (преди 2 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
Орбан е най-големия предател на ЕС, Тръмп е враг на ЕС, ИТН са тръмписти и не спряха да дрънкат неверни неща преди да падне на изборите в САЩ. Даже не си даваха сметка, а може би си даваха, че ако Тръмп беше спечелил изборите тука и Бойко щеше да спечели и никой нямаше да му пука какво става в страни като България, ни магнитски щеше да има, ни нищо. Пеевски щеше да си е в силата и арестите щяха да са пълни с врагове на тиквун и щяхме да се превърнем в Беларус. Малоумна работа 
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама