България пак стана нетен износител на ток
Булфото
България е нетен вносител на електроенергия през първото тримесечие на годината, сочат данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Справката за периода 1 януари - 31 март 2024 година показва, че балансът между износа и вноса е отрицателен в размер на почти 275 гигаватчаса, цитира Инвестор.бг
Година по-рано салдото беше положително в размер на 1,55 тераватчаса, но тогава и цената на електроенергията на европейските пазари все още беше висока и българските въглищни централи успяваха да реализират своята продукция. В следващите месеци обаче България на няколко пъти от нетен износител се превръщаше в нетен вносител - например през май и ноември.
Още в началото на миналото лято председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов коментира, че ситуацията на европейските пазари започва да се нормализира и търговците започват да внасят евтина електроенергия от съседните страни и част от мощностите ни работят при минимално натоварване.
От началото на 2024 година цената на природния газ на нидерландската борса TTF пък трайно слезе под нивото от 30 евро за мегаватчас и това отново върна газовите централи на енергийния пазар, включително и в Гърция, която е един от основните ни пазари.
Редактор "Екип на Петел", "За нас"
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

