България сади Мексиканска краставица като малка диня заради жегите

09.07.2024 / 14:43 1

Кадър Tigerente

Заради промяната в климата все по-екзотични видове ще могат да бъдат отглеждани в България. 

Въпреки факта, че Melothria scabra не е нито диня, нито краставица, тя все пак има нещо общо с тези култури – принадлежи към семейството на тиквите. Мелотрията има отделен род – Melothria, който включва около 166 вида, повечето от които не са годни за консумация. 

Melothria scabra е родом от Централна Америка. Там расте като доста агресивен плевел. Разстилайки се по земята и катерейки се върху подпори, лианата е способна да подтисне другите култури. Благодарение на топлия климат там, тя е многогодишно растение и се размножава не само чрез семена, но и чрез грудки.
 

За да се справят с предизвикателствата, породени от изменението на климата, и да осигурят доставките на храна, дребните земеделци и домашни производители трябва да възприемат устойчиви и адаптивни практики. Една от тези практики е да разширят разнообразието от култури, като включат нови сортове, които са устойчиви на високи температури и суши. Има многобройни култури, които могат да се отглеждат в България и съчетават устойчивост с кулинарна привлекателност. Някои ще бъдат издръжливи навън, други може да са нежни и да се нуждаят от защита, но е време да разширим хоризонтите си. Една такава култура е и Мексиканската краставица, позната още като мелотрия и мини диня, предава Фокус.

Това коментира Роман Рачков, който е част от авторския екип на Климатека. Рачков е агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна защита, има интереси в областта на инвазивните видове насекоми в Европа.

Градинарите и производители на храни са пряко изложени на комплексното въздействие, което изменението на климата оказва върху ежедневната им работа. Повишаването на температурите, променящите се модели на валежите и нарастващата честота на екстремни метеорологични явления поставят значителни предизвикателства пред производството на храни. Малките земеделци и домашни производители, които са гръбнакът на местните хранителни системи, са особенно уязвими. Сред огромното разнообразие от семена на декоративни и зеленчукови култури, които можем да открием на пазара през последните години, търсенето на екзотични видове става все по-широко разпространено. Някои от тях наистина са подходящи за условията в страната и дават добри добиви. Други просто се тестват, а трети – все още се считат за нещо екзотично. Едно такова необичайно предложение е растението мелотрията (Melothria scabra), познато също като мини диня, мексиканска краставица, но всъщност това растение е напълно нова култура за нас и не е свързано с нито едно от растенията, на които прилича. 

Културата е непретенциозна, обича слънцето, но понася и частично засенчване. Като всички тиквени растения предпочита добре структурирани и наторени почви. Нуждае се от редовно поливане и поддържане.

В нашите условия растението може да се отглежда изключително чрез семена, тъй като грудките трудно се запазват до пролетта. Засяването може да се извърши директно в градинското легло (при топъл климат) или в чаши за получаване на разсад. В последния случай сеитбата се извършва в началото на април. В първия, като се съобразите с местните условия, почвата трябва да се затопли до 10 °C. Засадено на открито, растението трябва да се полива редовно и обилно, препоръчително с топла вода в корена, без да попада вода върху листата. (Виж повече детайли за засяването ѝ най-отдолу)

От болестите в нашите условия мелотрията най-често се поддава на брашнеста мана, но има доста висок имунитет към други заболявания. Поради тази причина през сезона можете да извършите няколко превантивни третирания срещу нея.
 

Продължение в https://www.focus-news.net/novini/Bylgaria/Zashto-afrikanskata-krastavica-mozhe-da-predizvika-interesa-na-bulgarskite-fermeri-2179583


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
kjk (преди 5 месеца)
Рейтинг: 90070 | Одобрение: 11250
Бях сял Кивано преди две години,пак даде плод!!!;)УсмивкаУхилен

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама