България трябва да ускори отглеждането на риба в Черно море
Рибни ферми по българското Черноморие безспорно ще има. Засега страната ни изостава в създаването им, но ресурсът с който разполага, не може да остане неизползван, още повече, че Европейския съюз насърчава тази възможност чрез програмите си. Това мнение изрази пред Petel.bg проф. д-р Таня Хубенова, директор на Института по рибарство и аквакултури в Пловдив. Че в българската акватория на Черно море има потенциал за отглеждане на риба във ферми говори достатъчно развитието на мидените ферми. При тях обаче няма хранене с фураж, което ги отличава от рибните.
Според проф. Хубенова, условията за отглеждане на риба могат да се подобрят, ако държавата определя не райони, а конкретни места в морето, където е подходящо да се поставят фермите. За това трябва да се използва съществуващия научен потенциал, който да определи с проучвания къде е най – добрата среда. Това означава оптимална температура на морската вода, кислородна наситеност, течения и височина на вълните.
Фермите в морето ще се развият по-бързо само ако са свързани с такива на сушата, в които да се отглежда зарибителен материал, коментира директорът на Института по рибарство и аквакултури в Пловдив. Проф. Хубенова наблегна и на това, че трябва да се започне с отглеждане и видове, за които има вече технически решения у нас , като пъстървови и естерови риби. За тях е известно, че могат да се развиват добре в солена вода. „Рибните ферми в Черно море със сигурност имат бъдеще. Потенциалът на страната ни в тази посока трябва да се развие, за съжаление сме дори закъснели за това“, добави проф. Хубенова.