Българският паспорт се изравни по сила с Южнокорейския

06.03.2024 / 10:35 0

Булфото

Много класации на паспортите се фокусират върху един фактор: безвизовото пътуване. Но според консултантската компания за данъчни и имиграционни въпроси Nomad Capitalist измерването на тяхната сила е много по-сложен процес, предаде Профит.

Ето защо тя изготвя претеглен годишен индекс, който анализира пет критерия: Безвизово пътуване - 50%, Данъчно облагане - 20%, Глобално възприятие - 10 %, Възможност за притежаване на двойно гражданство - 10%, Лична свобода (свобода на печата, задължителна военна служба и др.) - 10%.

"Гражданите на различните държави се сблъскват с много различни изисквания за плащане на данъци, свободен живот, спазване на разпоредби и избягване на проверки при пътуване. В тази връзка броят на държавите, които притежателят на даден паспорт може да посети, не разказва цялата история”, гласи 2024 Nomad Passport Index, цитиран от CNBC.

Швейцария оглавява тазгодишната класация, следвана от Ирландия и Португалия. Топ 10 оформят Люксембург, Финландия, ОАЕ, Нидерландия, Норвегия, Германия и Нова Зеландия, като някои от тях имат еднакви резултати.

Според изследователския екип на Nomad Capitalist леката корекция на корпоративния данък в Ирландия е повече от компенсирана от най-високите ѝ оценки за пътуване и глобално възприятие.

"Португалия се изравни с Ирландия по всички показатели, с изключение на личната свобода, което подчертава, че нейната привлекателност расте. В същото време Финландия - известна с широките си възможности за безвизово пътуване - се нарежда на четвърто място, подчертавайки значението на глобалната достъпност", се казва в доклада.

Най-значителна промяна в топ 10 се наблюдава в Обединените арабски емирства (ОАЕ). Според изследователския екип емирствата са били №1 през 2023 г., но тази година са се смъкнали до шесто място с равен брой точки с държави като Нидерландия, Германия и Нова Зеландия. Спадът се дължи на промяна в данъчната политика на ОАЕ, която засегна местните и чуждестранните собственици на компании, се казва в доклада.

Хонконг се смъква от 44-то място през 2022 г. на 50-то през 2024, докато Макао е на 69-то място, а Китай - много по-надолу в списъка на 120-то място.

Според изследователския екип България е една от страните, които трябва да се наблюдават отблизо. Българският паспорт скача от 42-ро място в индекса до 32-ро за две години. До голяма степен това се дължи на очакванията за влизането на страната ни в европейската Шенгенска зона, което е планирано да се случи в края на март.

Българските паспорти се оценяват на едно и също ниво с тези в Южна Корея, отстъпват съвсем малко на полските и унгарските и изпреварват документите на държави като Канада, Словения, Словакия и Испания.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама