Банкер: Банков казус в най-неподходящия за Борисов момент

29.06.2020 / 15:32 0

Волно или не, прокуратурата забърка името на една от водещите банки с чуждестранен собственик, опериращи в България, в сагата около бившия хазартен бос Васил Божков. Основният въпрос – след последните подробности по обвинението срещу Божков, изнесени от магистратите, е: доколко този щрих ще отекне в Европа? И то точно когато страната ни се е устремила към членство в Европейския банков съюз, пише Банкер.бг.

Историята на кратко е следната: На два пъти елитният емигрант и бизнесмен, укриващ се в Дубай, публикува в социалните мрежи банкови извлечения от своята сметка. Те показват, че за няколко години Божков е изтеглил от сметката си 67 млн. лева. Неговото твърдение е, че сумата е предадена на финансовия министър Владислав Горанов и премиера Бойко Борисов, чрез посочени от него лица. Неколкократно и Борисов, и Горанов отхвърлиха твърденията на бизнесмена. Вероятно те са казали това и пред държавните обвинители, защото, според съобщение на прокуратурата от 22 юни, премиерът, финансовият министър и шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова са били разпитвани по делото „Божков“ в качеството им на свидетели.

В същото съобщение обаче се намесва и името на „УниКредит Булбанк“.

Банката е вплетена в сагата с Божков заради това, че според прокуратурата: „не е уведомявала САД „Финансово разузнаване“ при извършване на плащания на суми над 30 хил. лв., съгласно Закона за мерките срещу изпирането на пари„.

Изискването е записано в чл. 76 от закона: „Лицата по чл. 4 уведомяват дирекция „Финансово разузнаване“ на Държавна агенция „Национална сигурност“ за всяко плащане в брой на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, извършено от или на техен клиент в рамките на установените отношения или при случайни сделки или операции.“ Тоест това се отнася за кредитните институции. 

Санкциите, ако бъде доказано нарушение, са повече от солени. Конкретно за банките предвидената санкция е глоба от 5000 до 50 000 лева. При повторно нарушение глобата е от 10 000 до 200 000 лв., а при системни нарушения – „от 20 000 до 10 000 000 лв. или до 10 на сто от годишния оборот, включително брутните приходи съгласно консолидирания отчет на крайното предприятие майка за предходната година, състоящи се от вземания по лихви и други подобни доходи, доходи от акции и други ценни книжа с променлива или фиксирана доходност и вземания от комисиони и/или такси.“

До момента пъзелът, кой носи отговорност за това, че 67 млн. лв. са минали незабелязано и в каква посока са се насочили, не може да бъде нареден. От въпросното съобщение на прокуратурата не става докрай ясно на какъв етап е проверката на ДАНС по случая. Според източници на „Банкеръ“ тя продължава все още, въпреки че някои медии побързаха да сложат заблуждаващи заглавия. 

След запитване на „Банкеръ“ от кредитната институция заявиха, че: „УниКредит Булбанк винаги оказва пълно съдействие на съответните власти като предоставя всички изискани документи, справки и отчети. Банката винаги спазва стриктно законовите и регулаторните изисквания и се ръководи от най-високите професионални стандарти в това отношение“.

https://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/bankov-kazus-v-nai-nepodhodiashtiia-za-borisov-moment

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама