Бил Гейтс става все по-богат и по-богат

17.09.2013 / 13:08 1

Бил Гейтс е най-богатият американец за 20-ти пореден път според годишната класация на сп. „Форбс“, пише интернет изданието „Бизнес инсайдър“.

Въпреки че определено не получава възнаграждение за работата си като филантроп и въпреки обещанието, че ще раздаде голяма част от паричните си средства, създателят на Microsoft става все по-богат.

Компанията, с която обществото го свързва обаче, няма нищо общо с това.

Богатството на Гейтс е 72 млрд. долара, а Microsoft му носи само една пета от него. Все пак компанията му помогна през август,когато Стив Балмър обяви, че ще напусне. В следствие на новината акциите на технологичния гигант поскъпнаха до 36 долара и в момента също поддържат добра стойност - 32 долара.

По-голямата част от парите на Бил Гейтс обаче идват от други компании. Инвестиционната му фирма Cascadeпритежава голям пакет акции от производителя на камиони Deere & Co., както и от канадските железници и мексиканската компания за газирани напитки Femsa.

Да не разчита единствено на Microsoft за Гейтс беше доста умен ход. Сега той може да се похвали с впечатляващите 9,8 млрд. долара, с които е по-богат от началото на 2013 г. по данни на Bloomberg`s Billionaire Index. Същевременно в началото на 2013 г. Гейтс беше със 7 млрд. долара по-богат от 2012 г.

Бил Гейтс е един от основателите на кампанията, наречена „Щедрото обещание“ (The Giving Pledge), където богати хора раздават с благотворителна цел голяма част от парите си. Според експерти Гейтс се е отказал от 28 млрд. долара от 2007 г. насам, но въпреки това богатството му продължава да расте.

Топ 5 на най-богатите американци допълват бизнесменът и филантроп Уорън Бъфет с 58,5 млрд. долара, съоснователят на Oracle Лари Елисън с 41 млрд, както и братятаЧарлз и Дейвид Кох с по 36 млрд. долара.

В топ 20 се завръщат създателят на Facebook Марк Зукърбърг с 9,6 млрд. долара иКарл Икан, който въпреки че загуби битката за Dell, реализира много успешна година.  

 

econ.bg


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама