Билката за здрав имунитет през студените дни - бъз
Колкото и хубаво да е лятото, за съжаление, то бързо си отива. Ето защо сега е моментът да подсилите организма си и да го подготвите за студените дни и периода на настинките и гриповете.
Предлагаме ви 4 билки, които имат доказано антисептично и укрепващо организма действие. От откъса, част от „Енциклопедия на лечебните растения в България”, ще разбере къде виреят съответните били, коя част от тях се използва и за какво, как се съхраняват и разбира се, за как действат и за какви болежки помагат.
Бъз, черен – Sambucus nigra L.
(бъзак, гумендже, бозъл, свирчовина, драмбъз, замбук, селешник)
Семейство Бъзови – Caprifoliaceae
Разпространение. Из горите, храсталаците, дворните места, до 1500 м надморска височина, навсякъде из България.
Описание. Храст или ниско дръвче, силно разклонено, с тънка грапава кора. Листата са срещуположни, нечифтоперести, с 5–7 яйцевидно елиптични и остро назъбени листчета. Цветовете са жълтеникаво-бели и в по-голямата си част приседнали, събрани в сложно щитовидно съцветие. Чашката е 5-делна, 5-делно венче, 5 тичинки. Плодът е черно-виолетова ягода.
Използваема част. Цветът, плодът, корените и листата на растението. Цветът се бере преди пълното му разцъфтяване (май-юни), листата – по време на цъфтежа, а корените се вадят наесен, след увяхването на листата, плодът при – пълното му узряване през август-септември. Някои народни лечители употребяват и кората на растението, която се бели рано напролет (март). Изсушената билка има срок на годност за цвета 2 години, за корените – 3 години, за плода – 1 година, за листата – 2 години, и за кората – 1 година.
Химичен състав. Цветът съдържа гликозида самбунигрин, етерично масло, кверцетин, слуз, холин, провитамин А, витамин С, смоли, танини, органични киселини, захари и др. Коренът, листата, кората и плодът съдържат подобни съединения. Химичният състав на билката не е добре проучен.
Действие и приложение. Билката притежава потогонно, антисептично, пикочогонно и откашлично действие. Плодът и листата имат слабително действие. Цветът на билката се употребява в нашата народна медицина при високо кръвно налягане, кашлица, затруднено уриниране, подагра, импотентност и др. Коренът – против затлъстяване. Плодът, приет във вид на мармалад или сироп, се употребява за тонизиране на организма и като слабително, напоследък и при рак. Подобно действат корените и листата. Външно: сварени корени – за бани при гъбички по ноктите на ръцете и краката.
Употреба. Като запарка – 1 супена лъжица от листата и цвета на 0,5 л вода за ден. От корените и плода по 1 чаена лъжичка отвара в същото количество вода. От сиропа по една супена лъжица след ядене 3 пъти дневно.
Внимание! Билката да не се приема в големи дози поради токсичното й действие.
В нашата народна медицина се употребява и бъзакът (Sambucus ebulus L.), което е многогодишно тревисто растение. Употребяват се корените, цветът и плодът на растението.
Имат подобно действие като черния бъз. / http://24chasa.bg
И още:
Черен бъз – мощната билка за имунна система
Търсите ли естествено средство, което има много дълга история на медицинска употреба? Има доказателства, че черният бъз вероятно е бил култивиран от праисторическия човек.
Съществуват и рецепти за лекарства, базирани на бъз, датиращи от древен Египет. Въпреки това, повечето историци обикновено проследяват лечебните способности след времето на Хипократ, която описва растението като „медицинско гърло“, поради широкия спектър от здравни проблеми, които сякаш лекува.
Независимо дали става дума за пещерни хора, древни египтяни или древни гърци, това естествено лекарство определено върши много полезни неща, така че не е чудно, че е известно като една от най-добрите антивирусни билки на планетата.
Ползите за здравето на по-възрастните растения включват естествено подобряване на настинките, грипа, синусите, нервна болка, възпаление, хронична умора, алергии, запек и дори рак.
Когато се използва в рамките на първите 48 часа от появата на симптомите, екстрактът действително е установено, че намалява продължителността на грипа, като симптомите се облекчават средно четири дни по-рано. По време на епидемията от 1995 г. в Панама, правителството всъщност е използвало черен бъз за справяне с грипът.
Когато става дума за антиоксидантна сила, черният бъз има по-силни своисва, отколкото боровинките, горските плодове и къпините. Това лекарство е просто истинска електроцентрала за добро здраве. Нека разгледаме точно защо.
8 Ползи за здравето от черен бъз:
Простудно и грипно облекчение
Черният бъз е отличен лек за имунната система. Плодовете съдържат химични съединения, наречени антоцианидини, за които е известно, че имат имуностимулиращи ефекти. Екстрактът от бъз е показал, че е безопасен, ефикасно и рентабилно лечение както за симптомите на настинка, така и за грипа.
Проучване от 2016 г., публикувано в „Nutrients“, показва, че добавките от черен бъз могат да намалят продължителността и симптомите на настинка .
Няколко проучвания са показали, че по-големият екстракт е много ефективен при смекчаване на грипоподобните симптоми. По-специално, флавоноидите в екстракта от бъз се свързват с човешкия грипен вирус H1N1, както и вируса на инфлуенца по птиците H5N1. Едно проучване от 2009 г. е разделило пациентите в две групи: Една група получила ежедневно четири дози от 175 милиграма патентован екстракт от черен бъз, а другата група получавала плацебо дневно в продължение на два дни.
Групата, третирана с екстракт от черен бъз, показва значително подобрение в повечето симптоми на грип, докато тези на плацебо не показва подобрение или увеличава тежестта на симптомите. Изследователите заключават, че екстрактът е ефективен при контролирането на симптомите на грип.
При инфекция на синусите
С антивъзпалителните и антиоксидантните свойства на черният бъз, билката доказва качествата си за лек на синусите. Синусовата инфекция е състояние, при което кухините около назалните проходи се възпаляват и тази антивирусна билкае естествено средство за лечение на синусите.
Проучване, проведено от Института по вътрешни болести към Университетската болница в Цюрих, Швейцария, изследва използването на патентован продукт Sinupret, който съдържа цветя от черен бъз. Учените използват Sinupret за лечение на бактериален синузит заедно с антибиотик (доксициклин или вибрамицин) и деконгестант. Хората, които приемат комбинацията, са по-добре в сравнение с тези, които изобщо не приемат Sinupret.
За диабет
Както цветът, така и зърната са традиционно използвани за лечение на диабет. Изследванията потвърждават, че екстрактите от стар цветя стимулират метаболизма на глюкозата и секрецията на инсулин, като понижават нивата на кръвната захар.
Изследванията, публикувани в Journal of Nutrition, оценяват действието на черния бъз. Изследването установява, че воден екстракт от билката значително увеличава глюкозния транспорт, окисляването на глюкозата и гликогенезата без добавяне на инсулин.
Какво е гликогенезата и защо е важно? Гликогенезата е процес, при който излишната захар се изчиства от кръвообращението и в мускулите на черния дроб, което помага да се поддържа нормална кръвна захар.
Свързана статия: Диабет: Симптоми, причини и лечения
Естествен диуретик
Черен бъз доказано, при уринирането и проблемите с това. Изследванията показват, че черният бъз има естествени диуретични ефекти. Диуретикът е вещество, което насърчава производството на урина. Лекарите предписват диуретици, когато тялото задържа твърде много течности, което е често срещан проблем при възрастните хора.
Естесвено разхлабително
Черен бъз може също да помогне зазапек. Проучване разглеждало съединение, обичайно използвано в Бразилия за лечение на запек. Съставът съдържа черен бъз.
Резултатите от проучването показват, че това лекарство, насочено към възрастни, е ефективно естествено слабително средство за лечение на запек. За съжаление, понастоящем няма проучвания, които да изолират само черен бъз за облекчение на запек, затова е необходимо да се проуч още.
За здрава кожа
Черен бъз проправи своя път в козметични продукти и за това има добра причина. Неговите биофлавоноиди и антиоксиданти, заедно с високото съдържание на витамин А, го правят страхотно за здравето на кожата. Изследователите подозират, че съставът, открит в черен бъз, е естествен хидратант за кожата.
При алергия
Цветята на по-възрастните растения са известни като ефективна билка против алергия . Тъй като алергиите включват свръх реакция на имунната система, както и възпаление, способността на черният бъз за подобряване на имунната система и спокойното му дават качества за облекчаване на алергията.
За рак
Екстрактите от ядките за черен бъз са богати на антоцианини и показват, че имат широк спектър от терапевтични, фармакологични и анти-канцерогенни свойства. Лабораторните изследвания конкретно показват, че черният бъз има някои химиопревантивни свойства. А химиопревантивен инхибира, забавя или спира развитието на рак.
Едно проучване, публикувано в Journal of Medicinal Food, сравнява противораковите свойства на европейските и американските плодове от черен бъз.
Европейският бъз (Sambucus nigra) е известен с медицинската си употреба и съдържа антоцианини, флавоноиди и други полифеноли, които допринасят за високия антиоксидантни свойства на плодовете му. Американският (Sambucuscanadensis) няма популярини ползи като лечебно растение, като европейският си роднина.
В това проучване са взети екстракти от двата плода и са тествани дали имат противораков потенциал. И двата екстракта показват значителен потенциал за хемопрофилактика. Освен това, американският по-стар екстракт показва инхибиране на орнитин декарбоксилазата, която е ензимен маркер, свързан с етапа на образуването на рак. Тези открития показват потенциала като естествен вариант за лечение на рак.
Как да използвате черен бъз
Черен бъз може да се закупи в много форми в местната аптека или онлайн.
14 начина да се консумира черен бъз:
- чай;
- вино;
- Сок;
- Желе и конфитюри;
- сироп;
- Мазило;
- Настойки;
- спрейове
- Таблетки;
- Хапчета;
- течност;
- прах;
- Капсули.
Когато става дума за настинки, грип и проблеми с горните дихателни пътища, сиропът от черен бъз е много популярен. Лесен е достъп и за покупка, или можете да опитате да направите своя собствена смес . Опитайте следната рецепта:
Домашен сироп
СЪСТАВ:
3,5 чаши студена вода
2 чаши органично изсушени бъз
1 супена лъжица пресен или изсушен органичен джинджифил корен
1 чаена лъжичка органичен канелен прах или 1 пръчка канела
1 чаша суров мед
Начин на употреба:
Изсипете вода в тенджера и добавете черен бъз, джинджифил и канела.
Дръжте сместа до кипене.
Намалете топлината и оставете да се къкри, за около 30-35 минути или докато течността се понижи с около половината.
Извадете от водата плодовете и калнете
Изсипете през филтър или тензух в стъклена купа. Ако използвате тензух, не забравяйте да изцедите сока.
Добавете мед и разбъркайте, докато се съчетаят добре.
Крайният продукт в бутилката го дръжде в стъклен съд на тъмно.
Чай от черен бъз
Чаят от черен бъз е друга чудесна възможност. Можете да купите чайове или да закупите сушени плодове и да направите чай, като комбинирате една супена лъжица плодове или цветя със вода.
Не е фен на горещите чайове? Можете да опитате сок от бъз, който е сладък и освежаващ. Просто внимавайте, че не купувате такъв, който има твърде много добавена захар.
Какво е черен бъз ?
Черен бъз е род на цъфтящи растения в семейство Adoxaceae. Плодовете и цветовете на по-старото растение се използват като лекарства. Бъзът е роден в Европа, Африка и части от Азия, но е станал често срещан в САЩ. Има широколистни листа, бели цветя (цветя) и плодове, които се стават от зелено в червено до черно, когато са узрели. В България е широко разпространен и достъпен
Европейският вид в по-големи цветя съдържат приблизително 0,3% от етерично масло, съставено от свободни мастни киселини и алкани. Идентифицирани са тритерпените алфа- и бета-амирин, урсолична киселина, олеанолова киселина, бетулин, бетулинова киселина и редица други незначителни компоненти. Плодовете от бъз съдържат кверцетин, рутин, фенолни киселини и антоцианини.
Черният бъз също съдържа флавоноиди, които имат антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за предотвратяване на клетъчни увреждания, антоцианидини, химически съединения, за които е известно, че имат имуностимулиращи ефекти.
Предпазни мерки и възможни взаимодействия
Зрелите, варени плодове на повечето видове бъз са годни за консумация. Не трябва обаче да консумирате сурови плодове или други части от растението, тъй като те съдържат химикал, предизвикващ цианиди. Храненето на сурови плодове може да доведе до диария и повръщане. Обикновено търговските препарати не причиняват нежелани реакции при препоръчваните дози.
Понякога, старите цветя причиняват алергични реакции. Преустановете употребата, ако имате лека алергична реакция и потърсете медицинска помощ, ако имате сериозна алергична реакция.
Не трябва да давате продукти от бъз на дете преди да се консултирате с вашия педиатър. Ако сте бременна или кърмите, не я приемайте.
Ако понастоящем приемате някое от следните лекарства, трябва да поговорите с вашия лекар, преди да вземете каквито и да е по-големи количества:
- Диабетни лекарства
- Диуретици (хапчета за вода)
- химиотерапия
- Имуносупресиращи лекарства, включително кортикостероиди
- Теофилин (TheoDur)
Черен бъз – лечебни свойства и рецепти + видео
Обобщение
- Черен бъз сериозно се бори срещу обикновения настинка и грипа. Науката действително е показала, че може да съкрати симптомите на грип средно с четири дни.
- Когато се приема правилно, обикновено няма отрицателни странични ефекти.
- Има толкова много възможности, когато става въпрос за това как можете да консумирате бъз, от сок,чай до сладко.
- Един от най-популярните начини да се вземе бъз, особено за студ или грип, е сироп, който е относително лесно да се направи у дома.
- Изследванията показват потенциалната му способност да се бори с рака, и се надяваме, че скоро ще има още изследвания.
- Също така е доказано, че помага за понижаване на кръвната захар и облекчаване на алергиите.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!