Билките през април - люляк

08.04.2019 / 23:09 0

bilka.info

Всички познаваме ароматния люляк, който краси много от дворовете, но малко знаем как да се лекуваме с него

Да, люляка е едно прекрасно растение, което ни радва с големите си гроздовидни цветове, а аромата му наистина ни пленява през пролетния сезон. Това растение, обаче е и един чудесен лечител, за който няма как да не поговорим. Екстракти и различни мазила от листата или цветовете, могат да ни помогнат при разширени вени, болки в ставите, рани, невралгия, радикулит, ишиас и още много други.

И нека не се бавим повече, а започнем с представянето на лечебните рецепти с люляк, защото сме сигурни, че нямате търпение да ги прочетете.

Люляк при болки в ставите, невралгия или рани – използва се прясно набран цвят. С него се пълни един компотен буркан до средата. Заливате люляковия цвят с водка и затваряте плътно. Затвореният буркан трябва да стоя на тъмно за 14 дена. През тези дни обаче, трябва да разклащате бурканчето всеки ден. Когато двете седмици изминат, изваждате извлека и го прецеждате. Всеки ден намазвате болезнените зони или рани с него, докато се възстановите.

Люляк при разширени вени – наберете пресен цвят и го залейте с вода ( за да бъде добре покрит от нея). Захлупете и оставете да стои 30 дена. Преди употреба ще прецедите. После с „еликсира” ще правите компреси на засегнатите зони. Процедурата прилагате докато облекчението на болките настъпи.

Люляк и масло при болки в ставите – набирате съвсем малко цвят от растението – 2 супени лъжици. Него смесвате с краве масло – пак 2 супени лъжици. С кремчето вечер мажете болните участъци.

Отвари от люляк

Люляк при малария – тук се ползват листата в смляно състояние. От смлените листа взимате 2 супени лъжици заливате ги с вино – 500 милилитра (може да ползвате и вода). Варите само 2-3 минутки, а след свалянето от котлона се оставят да киснат още 10 минутки. Прецеждате. Приете по винена чаша 4 пъти на ден. Приема се извършва преди да се нахраните.

Люляк при гнойна ангина – използва се пресен цвят и смлени сухи листа на люляк. От световете и листата се смесват по 2 супени лъжици. Тях заливате с вода, която е вряща – 500 милилитра. Сварявате само за 2-3 минутки. После киснат така още 15 минути, прецеждате. Отварата се ползва само за гаргара, като в чаена чаша от нея разтваряте чаена лъжичка сода за хляб.

Днес обаче е установено, че в люляка се съдържат вредни за организма вещества и затова вътрешния прием на различните отвари от листата или цветовете не се препоръчва. Това е така заради съдържащата се в него синилна киселина. Макар и в минимални количества, тя може да доведе до неприятни последици за организма. Ето защо препоръчва да използвате ароматно лекарство, само за външно лечение на различните заболявания.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама