Билките през юни - Листа на орех

20.06.2019 / 00:22 0

Орехът /Juglans Regia/ е едно от най-старите дървета, чиито плодове са използвани като храна, а листата – като билка. Историческите сведения за растението са от 7000 г. пр.н.е. от времето на римляните, които са го нарекли Juglans Regia, "Кралското дърво на Юпитер".

Ореховите листа се събират в началото на юни, когато са напълно развити, но все още гладки и гъвкави, с характерна йодна миризма. Те изсъхват бързо и могат да се съхраняват до следващата пролет

Още от най-дълбока древност листата на ореха са били използвани като ефикасно лечебно средство при редица здравословни проблеми.

Те се събират през май и юни и се изсушават на сянка при температура до 35°С. Чаят от орехови листа действа имуностимулиращо, засилва растежа на костите и възбужда апетита.

Чаят се приготвя от 50 грама листа на един литър вода.

Пие се при различни кожни заболявания, при проблеми със стомашно-чревния тракт, нарушение на обмяната на веществата, за подсилване на имунната система поради високото си съдържание на витамин С.

 

Традиционна употреба
Листата на ореха са били използвани в традиционната медицина на редица култури, като антимикробно, антипаразитно, кератолитично, антидиарично, хипогликемично, тонизиращо и газогонно средство; така както и за лечение на синузит, стомашни болки и треска. В българската и турската народна медицина, пресни листа, прилагани върху кожата или челото са използвани за намаляване на висока температура и за облекчаване на ревматични болки. Ядките на ореха са използвани за лечение на възпалително заболяване на червата в иранската традиционната медицина. В Палестина, ядките и листата се използват за лечение на диабет и астма и за лечение на рак на простатата и съдови нарушения.

В редица култури растението се използва като локално средство за третиране на кожни възпаления и прекомерно изпотяване на ръцете и краката. То също е често срещан домашен лек за лечение на хронична екзема. Листата се използват локално за лечение на скалпа при сърбеж и пърхот, слънчево изгаряне и повърхностни изгаряния, както и като успокояващо при кожни заболявания. Ядките на ореха спомагат за защита дейността на сърцето и предотвратяват загубата на костна тъкан. Кората, листата и обвивката на незрели зелени плодове от този лечебно растение са били използвани за лечение на рак на стомаха, черния дроб и рак на белия дроб в Китай. Орехът се използва от традиционната медицина в Мексико, с цел защита срещу увреждане на черния дроб, а кората се използва за почистване на зъбите. В Непал кората се използва и при артрит, кожни заболявания, зъбобол, и за стимулиране растежа на косата.

В българската народна медицина листата на ореха се използват вътрешно при различни кожни заболявания — акне, пиодермит, херпетиформен дерматит, лимфатична диатеза, също при екземи и възпаления на клепачите. Прилагат се и за лекуване на скрофулоза (лимфатизъм). Този ефект се обяснява с тонизиращото действие на танина върху организма. Ореховите листа се употребяват още при гастроентерит, за подобряване на апетита и храносмилането, за промиване на устата при възпаление на венците, за промивки при гинекологични заболявания. Зелените плодчета на ореха могат да се употребяват при хипо- и авитаминоза.

Външно приложение - листата се използват под формата на отвара за промивки и компреси. Пресните листа се използват като се прибавят във водата за къпане на малки деца.

Биоактивни вещества в листата на ореха
Листата съдържат 4—5% танини, следи от етерично масло, инозит, флавоноиди и веществото юглон, производно на оксинафтохинона, горчиви вещества, каротин, пектини и др.
Неузрелите изсушени плодчета съдържат до 2500 мг % витамин С, тлъсто масло, Р-ситостерол, захари, нишесте и др., а външните зелени обвивки на плода -ОС- и р-хидроюглон (който при хидролиза се разпада на аглюкона юглон), танини, витамин С до 500 мг %, ябълчна и лимонена киселина, захари, ензими и др.

 

Доказани ползи от ореха

1. Антибактериално действие
Екстрактите от листа на орех разкриват широк спектър антибактериална активност срещу грам-положителни и грам-отрицателни бактерии като: стафилококус ауреус, псевдомонас аеругиноза, ешерихия коли, клебсиела пневмония, стафилококус епидермис, ентерококи и др.

2. Антигъбично действие
Орехът – плодове и листа - проявяват антимикотична активност срещу широк спектър от гъбички. Проучванията показват, че всички сортове орехи показват противогъбично действие срещу кандида албиканс и криптококус неоформанс.

3. Антиоксидантна активност
Проучен е антиоксидантният потенциал на тинктури от плодовите обвивки и листа. Няколко фенолни съединения, изолирани от листата и плодовете на ореха, като пирогалол, р-хидроксибензоена киселина, ванилова киселина, етил галат, протокатехинова киселина, галова киселина, танини, аденозин, аденин и др. повишават антиоксидантната активност в организма.

4. Антивъзпалително действие
Проучванията на ефектите на етаноловия екстракт от листа на орех показват силно противовъзпалително действие. Екстракт от орехови листа представлява добро аналгетично и противовъзпалително средство срещу редица заболявания, свързани с възпалителни процеси.

5. Ефекти при диабет
Клинични проучвания доказват инхибиторна активност на ореховите полифеноли и полифенолни компоненти спрямо различни ензими като гликозидаза, захароза, малтаза и амилаза. В допълнение към тези констатации, изследователите доказали, че растението има положителен ефект при генетично наследен захарен диабет тип II. Приемът на екстракт от листа на орех намалява кръвната захар и стимулира възстановяването на β-клетки в панкреаса.

6. Действие при нарушения на кожната пигментация
Екстрактът от листа на орех е доказано ефективен при лечение на неравномерна пигментация на кожата.

7. Хепатопротективен ефект
Резултатите от изследване с индуцирано увреждане на черния дроб при мишки сочат, че орехови полифеноли действат като куркумин, който е често използвано хепатопротективно средство.

8. Антиракова активност
Заключения на клинични проучвания при животни показват, че орехът инхибира чревната карциногенеза и растението е подходящо средство в случаи на чревни неоплазми. Друго изследване доказа, че орехът е мощен цитотоксичен агент ин витро в човешки туморни клетъчни линии, включително карцином на дебелото черво, карцином на бъбреците и левкемия./ panacea.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама