Бивш служител на НАСА: Kорабът Ентърпрайз от Стар Трек е твърде бавен за пътешествия във Вселената

31.10.2019 / 05:00 0

kaldata.com

В научнофантастичната вселена Стар Трек космическите кораби с варп двигатели могат да се движат във вакуума със скорост 299 792 километра в секунда – тоест, със скоростта на светлината.

На пръв поглед това число изглежда много внушително. Но астрофизикът Джеймс О’Донахю, бивш служител на НАСА, който сега работи в Националната космическа агенция на Япония твърди, че в действителност движещият се с подобна скорост кораб съвсем не е подходящ за космически пътешествия в мащабите на Вселената.

За докаже тезата си ученият направи малко изследване. В рамките на това изследване той дори представи нагледен клип, в който измисленият Ентърпрайз се отравя на реално космическо пътешествие от Слънцето към Плутон.

 

Business Insider съобщи, че в своето изследване О’Донахю се е базирал на техническите характеристики на Ентърпрайз, дадени в Star Trek Encyclopedia от техническите консултанти на  „Стар Трек: Следващото поколение“ през 1991 година. Оттам е известно, че космическите кораби в тази знаменита киновселена с движат със скорост от 1 до 9,99 варп фактор. Особеното е, че варп фактор 1 означава, че корабът се движи със скоростта на светлината, а при варп фактор 9,99 корабът се движи със скорост 2140 пъти по-висока от скоростта на светлината.

В създадения от астрофизика клип Ентърпрайз лети от Слънцето към Плутон с различни светлинни скорости, като се започне от варп фактор 1 и се достигне до 9.99. Логиката е ясна – при движение със скоростта на светлината, корабът ще достигне Плутон за 5 часа и 28 минути, понеже тази планета се намира на около 5,9 милиарда километра от слънцето. Но за достигането на Проксима Центавър – най-близката до слънцето звезда, този кораб ще трябва да пътува 4 години и 3 месеца.

При варп фактор 5 корабът Ентърпрайз се движи със свръхсветлинна скорост, превишаваща 213 пъти скоростта на светлината. В този случай пътешествието от Слънцето до Плутон ще продължи само минута и половина, а до Проксима Центавър Ентърпрайз би стигнал за една седмица.

При максимален варп фактор 9,9 корабът би долетял до Плутон за десетина секунди, а до Проксима Центавър би стигнал за 18 часа. Това са приемливи значения, но само когато става дума за близки космически обекти. Ако вземем типичните за Вселената разстояния, то тогава пътешествието от единия край на Млечния път до другия например, би продължило 96 години. Това е повече от средната продължителност на човешкия живот към днешен ден.

Освен това, дори и с пределно възможната за Ентърпрайз хипер варп скорост, която е 8323 пъти по-голяма от скоростта на светлината, за пресичането на нашата галактика на Ентърпрайз ще са необходими цели 24 години, а до галактиката Андромеда, която е отдалечена на 2,4 милиона светлинни години от Земята, пътешествието би продължило 300 години.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама