Бивш управител на "Евксиноград": Не направиха реставрация, а ремонт!

22.10.2025 / 07:49 1

Булфото

Дългогодишният управител на резиденция "Евксиноград" Стефан Капитанов издаде книга за нея – "Евксиноград – непремълчани истории". Капитанов е управлявал резиденцията в периода 1999–2011 г., когато е била във възход.

В интервю за БНР бившият управител изказва огорчението си, че по проект вместо реставрация е направен само ремонт на емблематичната сграда.

"Реставрация не се направи, направиха ремонт. Пробиване на двореца, за да се пусне вътре асансьор с презумпцията за инвалиди. Аз съм ходил във Франция, Австрия, Германия в музеи – никъде няма асансьори, а да пробиваш паметника, който е история, и да слагаш два асансьора – единият отвън за терасата горе, да го правиш кафене, няма логика. 10 милиона – щеше да стане приказка, без да пробиваме!

Той се разби, този проект, след като заминах. Имам чувството, че беше едно от нещата, които "подпомогнаха" моето освобождаване. Не можеха да ме прескочат. Нямаше да разреша да се пробива дворецът. Те изтърваха един от големите полилеи, когато разбиваха и го изпотрошиха, не знам каква му е съдбата. Лампите в парка – оригиналът, бяха свалени и поръчани същите нови, по-високи, а тези – монтирани в лозето."

Според бившия управител резиденцията е изгубила своето достолепие.

"Парка го поддържахме според силите и възможностите си. Всичко се поливаше непрекъснато", спомня си още Стефан Капитанов.

"Те включиха в този проект милион и половина поливна система, която не работи. За тези милиони трябваше не само дворецът, а всичко да бъде реставрирано, не ремонтирано! Да махнеш паркетите – дъбов паркет 5 сантиметра, да ги изринеш и да сложиш мокети, това е престъпление!"

"Повече живеех в "Евкиноград", отколкото вкъщи", прави равносметка бившият управител на резиденцията. И изразява своите опасения от слухове за концесия, които се надява да се окажат неверни.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
MrBean (преди 1 месец)
Рейтинг: 201820 | Одобрение: -1610
Е,Тодор може да беше селянин от Правец,но не пипаше красивото.После дойдоха по-големи селяндури!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама