Бивш зам.-министър на отбраната: По време на "студената война" България беше една от най-милитаризираните страни в света

28.06.2023 / 18:18 4

Редактор: Александър Дечев

Кадър: БТВ

Бившият заместник-миистър на отбраната Йордан Божилов заяви в ефира на бТВ, че България от самото начало на военния конфликт е изнасяла оръжия за Украйна.

"Вярно е, че не винаги директно са отивали в Украйна, но през посредници български оръжия са стигали до украинската армия. Това е много важно за Украйна, защото България има военно-промишлен комплекс, който произвежда образци, боеприпаси, въоръжение и техника по стар съветски образец, каквато е основата на украинската армия все още. Има превъоръжаване, много НАТО-вски държави дават западен модел оръжия, но все още това, което е необходимо на украинската армия да се защитава, са боеприпаси по съветски стандарт. Ние имаме и в складовете на армията. България по време на "студената война" беше една от най-милитаризираните страни в света. Ние имахме планове за над 600-хилядна армия, когато се наложи по време на война. Това означава, че складовите наличности са планирани да покрият потребностите на 600-хилядна армия. Голяма част от складовите наличности на България са унищожени или продадени, но все още плановете за водене на война са такива, че имаме големи наличности. Това имаше предвид министър Тагарев като каза, че България може да предостави много повече, в смисъл, че ще се преразгледат някои от плановете за поддържане на боеприпаси и тези боеприпаси, които не са необходими, ще бъдат изпратени към Украйна", каза той в предаването "Лице в лице".

"Служебното правителство в изпълнение на решение на НС изпрати ограничено количество въоръжение - логистични материали и т.н. Но от складовете на българската армия по едно постановление на МС за обновяване на складови наличности са извадени доста големи количества боеприпаси. Най-вече голямокалибрени. И са предоставени на ВМЗ за обновяване. А ВМЗ трябва след три години да ги върне на Министерството на отбраната новопроизведени. И въпросът е къде са отишли тези снаряди, които са дадени на ВМЗ. Допускането е, че те са отишли точно в направление Украйна. Тоест, ние отново сме помогнали на Украйна в нейната битка.

Ние не даваме директна помощ, затова не можем да се възползваме от фондовете на Европейския съюз за възстановяване на средствата. Следващото нещо, което мен ме притеснява, е, че ние даваме складови наличности от съветския стандарт, и след три години ще ги получим по същия стар съветски стандарт. Къде е модернизацията на българската армия. Миналата година военните заводи изнасяха, но през посредници. Тоест, тези пари, които можеха да влязат в нашия бюджет, те са отишли в посредници или във фирми на други държави. Пак са отишли в Украйна. И нашите съюзници знаят какво се изнася и къде отива. И Украйна знае и затова ни благодари за помощта", уточни Божилов.

"Има фондове в ЕС, които са за това да се компенсират тези страни, които предоставят въръжение или техника, за да могат те впосведствие да закупят нови образци.

Воюващите страни са Русия като агресор и Украйна, която се отбранява. Няма никакъв начин да се припише участие на България или на която и да е друга страна, която помага на Украйна. Защото това е записано включително и в международните договори, и в Устава на ООН - държавата, която е жертва на агресия, има право на помощ. Да не забравяме, че и Иран пък подпомага Русия с дронове и други системи на въоръжение и това също не я прави участник във войната. България е една от 54-те държави, които предоставят помощ на Украйна. Ние даваме, защото ние считаме, че за да се постигне мир Украйна трябва да се защити. Не вижгдам мир да бъде постигнат  чрез това Русия да завземе, да наложи, да окупира територии", завърши експертът.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
1
kris (преди 2 години)
Рейтинг: 544001 | Одобрение: 102021
Атлантикгея се е объркал....Според ЦРУ България е била с най-мощната армия на Балканите и в докладите нищо не пише, че е била една от най-милитаризираните страни в света....Само,че в лайняната глава на майкоправеца, платен отвънка всичко е лай*на....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
3
1
Серж (преди 2 години)
Рейтинг: 229534 | Одобрение: 45999
Чак най - милитаризирана държава в света, едва ли сме били...Но че сега сме с най - заголен задник и дори македонците могат да ни прегазят, ако решат - ДА!...Гняв
4
1
Нане (преди 2 години)
Рейтинг: 32309 | Одобрение: 5789
Е как само най глупавите ни управляват от години. Най ефтините предатели в цял свят
4
2
kris (преди 2 години)
Рейтинг: 544001 | Одобрение: 102021
Още един близач с грапав език като гущера Тагарев.....Като има повече, окраинците да плащат.....! Само Чичо Сам им ариза $40 милиарда....Да те ши*бам в атлантогейексперта.....! Да плащат, защото това е НАША собственост, а не на маймун Тагарев.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама