Бивш земеделски министър: Над 800 000 семейни магазина в България са изчезнали за 20 години

11.02.2025 / 09:15 2

кадър: Нова

Над 800 000 семейни магазина в България са изчезнали за последните 20 години. Това обяви бившият министър на земеделието Кирил Вътев в студиото на „Здравей, България”. Той подчерта, че производител, който не работи с търговските вериги, неизбежно ще фалира. И поиска да се въведат правила на доставка по агрохранителната верига.

Вътев посочи, че с бойкот на големите търговски вериги, проблемът с цените няма да бъде решен. „Те не работят по правилата, по които действат в държавите, от които идват. Например, в събота и неделя да не работят, да затварят в 20 ч., а така да дават възможност на малките магазини да функционират. Нашата държава не си е на мястото, а за това не са виновни веригите. В някои европейски градове супермаркетите дори не са в центровете на кварталите, а в обособени търговски зони”, коментира той.

По думите му при проучване от рафта назад, с участието на инспектори от НАП и БАБХ, е установена надценка за млечните продукти от над 100%.

На свой ред председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов смята, че за урегулиране на цените е необходим много повече контрол и спазване на правилата на пазара, както и равнопоставеност в конкурентната борба. „Има структурен проблем в разпределянето на търговията. Веригата е неефективна, някъде има по 3-4 нива на прекупвачи, през които преминават стоките, докато стигнат до потребителите. Невъзможно е да има голямо изменение на цените, въпреки това. Нужно е да се създаде Сдружение на земеделски производители и търговски структури, които да са тяхна собственост. Това е единственото решение”, отбеляза Иванов.

От своя страна председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров заяви, че не е вярно, че производителите имат най-голяма печалба. „Надценката от производителя до крайната цена е между 55 и 90%. Това в цифри означава, че ако началната цена е 10 лева, след това скача на около 16-18 лв. Основната причина не е в производителя. Най-голямата печалба е в продавача на конкретната стока. Има два вида търговия - пряка доставка (в големите вериги), и с прекупвачи. От една година цените не са променяни чувствително, а за последния месец опаковките за бутилките например са повишени с 15% заради изискване на ЕК за рециклирания материал. Факторите, които влияят върху цената на продуктите, са ги оскъпили с 25-30%”, подчерта той.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
4
0
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 646359 | Одобрение: 128094
В края на 60-те години отива един "другар" в някакво ткзс, събира населението в читалището и започва: - Другари, в Америка е много лошо! - А такааа! - чува се откъм последните редове. - Там хората мрат от глад! - А такааа! - от същото място. - Работят от тъмно до тъмно за мизерни парѝ и постояно фалират! - А такааа! - И няма на кого да се оплачат! - А такааа! - В целия капиталистически свят е същото! - А такааа! Писнало му на чантаджията и нервно се провикнал: - Ай стига бе, какво "а такааа, а такааа"?! А оттам се чуло: - А така де, няма само тук при нас да е тъй!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
0
уйчо (преди 1 годинa)
Рейтинг: 137499 | Одобрение: 10084
800000 магазина на 6000000 население прави по един магазин на 7.5 човека плюс тези, които са останали. То като навремето, когато всеки втори реши, че ще кара такси. Пазарът се саморегулира.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама