Бизнесът "против" ръста на МРЗ, иска замразяване на пенсиите и неутрален ДДС

11.10.2024 / 09:15 2

Снимка: Булфото

Еврочленството, Шенген и ОИСР са трите членства, които България трябва да постигне, за да е базово наравно с останалите страни в общността. Това каза Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал, информира БНР.

Това, което трудно може да се оцени, е пропуснатите ползи. Не се правят инвестиции в място, до което трудно се стига. Южна България с две магистрали е много по-развита от Северна България, същото важи и за България като цяло, която не е в сухопътния Шенген. Това е много важно членство за нас, подчерта той.

Помощта на държавата за бизнеса през цените на тока е неутрална към бюджета, няма връзка с него и не представлява субсидиране, поясни Велев.

"Цените на тока на свободния пазар са над 50% по-високи като праг, над който има компенсация, от цените за бита. Ако някой е субсидиран сцените на тока, това са битовите потребители. Тук има компенсиране, връщане на надвзетото от изкривения пазар, от сбъркания пазар, от липсата на свързаност."

По думите му, "цяла Югоизточна Европа е като някакъв остров, където цените на електроенергията са много по-високи, отколкото в Западна и Северна Европа".

ДДС трябва да е неутрален, посочи Велев. Според него в туризма и ресторантьорския бизнес няма криза и няма причини за преференциално отношение.

АИКБ е категорично против увеличаването на данъците и предлага замразяване на заплати и съкращения, каза Васил Велев в предаването "Преди всички". Заплатите в сектора на държавното управление са увеличени за години напред и се откъсват като нетни доходи от тези в реалния сектор, който изкарва парите и пълни бюджета, смята той.

"Населението на България постоянно намалява, човешките ресурси намаляват, а администрацията, която обслужва хората, расте и сме изхарчили милиарди за електронно управление."

АИКБ е и "за" замразяване на пенсиите за една година, което е непопулярно решение, отбеляза още председателят на асоциацията. Велев цитира нетния коефициент на заместване – каква част от заплатата на вече неработещ човек той получава вече като пенсия, и подчерта, че у нас той е 70% при средно 64% в ЕС и ОИСР.

"За хала, на който сме, имаме много щедри пенсии. Разбирам как звучи това на фона на абсолютния им размер. Пенсиите са такива, какъвто е осигурителният принос, иначе се получава абсолютна несправедливост. У нас се бъркат пенсиите и социалното подпомагане."

АИКБ не е съгласна и с увеличаването на минималната работна заплата. Формулата в Кодекса на труда е грешна и противоречи на международното право, коментира Васил Велев. Според него, ако някой я атакува пред Конституционния съд, тя ще отпадне.

Догодина близо половината хора ще получават минимална заплата, предупреди той.

"Работил, не работил, квалифицирал се, не квалифицирал се – накрая: равни доходи."


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Радостин (преди 1 месец)
Рейтинг: 163402 | Одобрение: 8747
Бизнесмафиотите да се озаптят с краденето. Милиарди натрупаха на гърба на работници, много вече пенсионери или в небитието. Да си намалят те печалбите, да престанат да си купуват имоти в чужбина и луксозни яхти и да плащат заслужено на работниците щото не са им роби.
Всеки да си получи заслуженото !
0
5
Уйо (преди 1 месец)
Рейтинг: 45192 | Одобрение: 7677
За някои от нещата са напълно прави. Изкуствения растеж (вдигане на заплати без производителността на труда да се е повишила) на МРЗ не е добър дори за работещите. Това води до изравняване на заплати между чистачка и инженер, съкращаване на работни местта, повишаване на данъците (търтеите на държавна служба започват да получават повече), отдръпване на инвеститори, вдигане цените на основни продукти, вдигане цеените на транспорта и какво ли не още. 9% ДДС за кръчмари и хотелиери, на какво основание? За кръчмарите 9% ДДС, за лекарствата 20%! Вдигане на пенсиите. Не малко пенсионери получават по-високи пенсси о повече от половината работещи в България. Това отново означава по-високо данъчно облагане и вдигане годините за пенсия.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама