Блумбърг: Зелената енергия се увеличава рекордно в ЕС, "яде" дела на АЕЦ-ите

09.04.2024 / 16:30 1

Пиксабей

В последните месеци зелените централи в Европа произвеждат безпрецедентни количества електроенергия, пише Bloomberg в анализ. Това се насърчава, защото целите са да бъде намалена зависимостта на континента от вноса на изкопаеми горива и горенето на въглища. Бумът при зелената енергия и спадът на цената на електроенергията обаче започват да "ядат" и от дела на ядрените централи, които имат водеща роля в енергийните системи на няколко държави от ЕС.

Според анализатори ситуацията на енергийните пазари в Европа показва, че базовите електроцентрали (обикновено газови, въглищни и ядрени централи) ще трябва да се борят за дял в енергийния микс. Това може да се превърне в тенденция през следващите месеци, стига да не се сблъскаме с дълги периоди на неблагоприятни дни от гледна точка на слънчево греене, ветрове, суша или силни горещини, коментират от StormGeo Nena, базирана в Осло.

Една от основните причини е, че потреблението на електроенергия в Европа намаля съществено - заради енергийната криза преди две години бяха предприети много мерки за енергийна ефективност, а някои енергоемки производства бяха затворени и така не подновиха работата си.

Това по естествен път би ограничило развитието на ядрената индустрия, въпреки че много държави в Европа са категорични, че запазват фокуса върху тези централи (Франция, Великобритания, България и т.н.), а други се подготвят да  строят първите си ядрени реактори (Полша). На последната климатична среща на ООН в Дубай беше създаден алианс, който обедини 21 държави, включително и България, с цел утрояване на ядрената енергия до 2050 година.

Но още тогава се чуха коментари, че това ще бъде трудно постижимо заради високата цена на ядрените технологии, бавното строителство и неизменното оскъпяване на проектите.

Въпросът е и доколко конкурентни могат да бъдат при днешните условия на пазара. Френската EDF например отново разчита на пълния набор свои реактори след години на ремонти и модернизации, но през уикенда (6-7 април) трябваше да намали мощностите си заради отрицателни цени на електроенергията във Франция. И макар че френските реактори имат известна гъвкавост, подобни процедури изискват голямо внимание, коментират от френската компания.

В Испания цената на електроенергията стигна най-ниското си ниво от 2013 г. насам в края на миналата седмица и до около нулата през слънчевия уикенд. Операторите на ядрените реактори в страната имаха късмет, защото те са в планов ремонт и не се наложи да бъдат изключвани.

Намаляването на мощности при ниско търсене или голямо производство на зелена енергия не е новост за ядрените централи през последните години. Но пълното изключване е нещо, което те се стремят да избегнат, защото връщането на реактора на пълна мощност е сложен процес и може да отнеме време (най-малкото за всички нужни проверки на ядрената безопасност).

Така, на фона на целите на ЕС за дял на зелената енергия от микса от 42,5% до 2030 г. и намаленото потребление, бъдещето на базовите централи, дори и тези на газ (смятани за най-гъвкави) изглежда доста мрачно, пише в заключение Bloomberg.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
... (преди 4 седмици)
Рейтинг: 27368 | Одобрение: 7703
Много ми харесва слънчевата енергия, имам само 2 забележки - зимните месеци и цената. А производствената и цена е ниска, къде отива разликата ?

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама