Борисов предложи "да си разменим с Гърция по едно пристанище без такси"

11.11.2019 / 15:36 2

"Догодина най-късно по това време България ще може да доставя втечнен газ от САЩ, Катар, Кипър, Египет, Азербайджан". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който провери напредъка на дейностите по изграждането на междусистемната газова връзка България-Гърция.

Стартът беше даден през месец май тази година от Борисов и бившия гръцки премиер Алексис Ципрас. За изграждането на връзката се заговори още след газовата криза през 2009 година, след газовия спор между "Газпром" и Украйна.

Днес Борисов подчерта, че с реализацията на газовата инфраструктура ще се постигне реална диверсификация на доставките на газ.

"Догодина ще можем да кажем на българите – вие нямате никаква зависимост и може да имате газ отвсякъде", добави Борисов. Той уточни, че газовият хъб "Балкан" и газовата борса, която се правят, ще осигурят по-евтин газ, тъй като ще има конкуренция.

"България и Гърция така трябва да разпределят ресурсите и възможностите, че те да ползват Черно море и Дунава, а ние – Егейско море", акцентира Борисов, цитиран от правителствената пресслужба, пише actualno.com.

Премиерът подчерта, че газовата връзка България-Гърция ни свързва директно с Александруполис и ще бъдат обсъдени възможностите за изграждане на път между Александруполис и Димитровград, за да се свържат Черно море и Егейско море.

"Да си разменим по едно пристанище без такси. Гърция ще има Черно море, ние ще имаме Егейско море и то без войни, а на базата на взаимноизгодно сътрудничество", заяви още министър-председателят.

По време на инспекцията на изграждането на интерконектора присъстваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и посланиците на САЩ Херо Мустафа, на Република Азербайджан Наргиз Гурбанова и на Гърция Димитрис Хронопулос. Пред дипломатите българският министър-председател заяви, че вече е извършена доставката на тръбите за първия километър от трасето.

 

"Първите тръби за изграждането на интерконектора Гърция-България са доставени. Това стана възможно, след като чрез подписването на няколко важни документа бе осигурено финансирането на проекта и бе гарантирана неговата правна устойчивост", отбеляза министър Петкова в допълнение.

"Този проект е много важен за диверсификацията и енергийната сигурност. Енергийната сигурност е национална сигурност", каза посланик Херо Мустафа. Гръцкият дипломат бе категоричен, че в сравнение с преди 10 години България сега е абсолютно различна държава и даде за пример инфраструктурата. "За мен и за Азербайджан това е исторически момент. Щастливи сме да подкрепяме България в диверсификацията. Поздравяваме ви в този важен ден", каза посланикът на Азербайджан.

"За да се изградим интерконекторната връзка, трябва първо да пазим археология, да се извадят артефактите и после строим. Това е селище на 4000 години, има артефакти на 7000 години", изтъкна премиерът Борисов пред гостите и уточни, че са инвестирани 4 милиона лева в археология. В тази връзка министър-председателят настоя университетите да започнат да обучават повече реставратори и археолози. "Осигуряваме ви финансиране, а учебната програма – изгответе вие – професорите и доцентите", обърна са към специалистите по археология премиерът Бойко Борисов.

Интерконекторът между България и Гърция е един от седемте приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Той е изключително важен и от гледна точка осигуряване на диверсификация на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Междусистемната газова връзка ще доведе до реално разнообразяване на източниците на природен газ – чрез него ще получаваме азербайджански природен газ от Трансадриатическия газопровод, освен това през интерконектора България ще може да получава доставки и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други.

Газовата връзка между България и Гърция е с дължина 182 км., от които 150 км. са на българска територия. Тя започва от Комотини, Гърция и се свързва с българската газопреносна система на Стара Загора. Техническият ѝ капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Орман (преди 4 години)
Рейтинг: 7440 | Одобрение: 2945
"Догодина ще можем да кажем на българите – вие нямате никаква зависимост и може да имате газ отвсякъде", добави Борисов. Той уточни, че газовият хъб "Балкан" и газовата борса, която се правят, ще осигурят по-евтин газ, тъй като ще има конкуренция. ПОНЕ ВЯРВАТЕ ЛИ СИ НА ТЕЗИ ГЛУПОСТИ?!?! ИЗТЪРВАХТЕ ПИТОМНОТО И СЕГА НИ БАЛАМОСВАТЕ С ДИВОТИИ.
9
1
... (преди 4 години)
Рейтинг: 27300 | Одобрение: 7685
Какъв цървул, раздава българските пристанища все едно са негови! Ей, идат избори, ако не ги "купите" - нямате шанс.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама