Божидар Димитров: Имаме документи само за 13,5% от имотите ни в Източна Тракия

26.03.2018 / 20:10 2

Снимка: Канал3

Тракия е незарасналата българска рана, заяви историкът проф. Божидар Димитров по повод отбелязването на 26 март – Ден на Тракия и навършването на 105 години от Одринската епопея, пише Канал3.бг.

"Тракия е най-голямата българска област. Тя се простира от билото на Стара планина, а западната й граница е река Места. На юг – Мраморно и Егейско море, а на изток – Черно море. Това е плодородна българска земя“, уточни историкът, но припомни, че Одринска и Беломорска Тракия, остават в пределите на други държави – Турция и Гърция, в резултат на събитията, случили се по нашите земи в началото на XX век. 

"За съжаление българското християнско население е прогонено от Източна (Турска) Тракия през 1913 година, като 60 000 българи са били избити по време на това насилствено гонение. Между тях са и моите баба и дядо от село Сакъзкьой“, разказа историкът.

По думите му след като българското население е прогонено насилствено, то е загубило всичките си имоти – жилищни сгради, ниви, лозя, овощни градини, фабрики, малки преработвателни предприятия и други.

"Затова тези българи искат да си ги върнат, което е естествено. Още повече, че Гърция заплати тези имоти в Беломорска Тракия“, припомни проф. Димитров. 

Той посочи, че през 1927 година българското Външно министерство е направило опит да събере чрез декларации какво е загубило.

"Това обаче не е документ, който турците са съгласни да признаят", отбеляза проф. Димитров.

"Това е една декларация. Всеки българин е писал по 300 декара и много други неща. Толкова земя няма, но това го казвам с известно чувство за хумор. Вярно е, има комисии. Заседавали са. Дори в най-новата епоха имаше две заседания, на едно от които съм присъствал като министър.

Турската комисия се усмихва любезно и казва: "Дайте документи“. Оказва се, че има документи само за няколко процента от собствеността, което е нормално - когато бягаш да спасиш живота си, нормално е да не мислиш за документи.

Точно това са направили и децата на дядо ми и баба ми по бащина линия. Въпреки, че по време на Тройната коалиция беше създаден специален отдел при Държавно управление "Архиви“, но и те събраха само 13.5% от всички документи“, коментира историкът. 

"Сега топката е в нашето поле. Ние трябва да се съгласим или да ни изплатят тези 13,5%, или да продължаваме да настояваме. Какво – аз не знам. Очевидно е, че декларацията от 1927 година не са валиден юридически документ, а само една заявка.

Аз мисля, че би било редно, за да приключим тази история, да приемем някаква сума – 3-5 млрд. долара. Парите, които Турция ще отпусне, да бъдат разпределени между потомците на тракийските бежанци“, допълни още той.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама