Британският "Телеграф": Смъртността от Ковид19 е в пъти по-ниска от обявеното в Англия. 88 % от починалите в Италия не са от Ковид19

27.03.2020 / 16:52 0

Британският вестник "Телеграф" започна да публикува серия от материали и нови научни доклади, които показват, че тиражирания брой на стотици починали "от коранавирус", всъщност може да се окаже в пъти по-малък от реалния.

Засега е напълно ясно, че високата смъртност в Италия се дължи на застаряващото население, прекалено напрегната здравна система, но и от начина, по който се отчитат смъртните случаи.

Има вече сигурни данни от Италия, че само в 12 % от случаите на смърт, причината е директно Ковид19, а в останалите 88 % починалите са и с Ковид19, но истинската причина е друго заболяване.

Ето какво пише в статията си Ашли Кърк, старши статистически журналист в авторитетния британски вестник "Телеграф".

"Повече от всеки друг път в кариерата ми като статистически журналист, широката общественост е обсебена от числа.

Броят на случаите с коронавирус, броят на смъртността от коронавирус, броят на прилаганите тестове, както и всеки анализ, който работи с тези данни, се увеличава ежедневно.

(оригиналната статия виж тук https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/everyone-wants-coronavirus-data-should-treat-numbers-caution)

Решаващият проблем е, че макар всички да казват, че общият брой случаи на коронавирус в световен мащаб в момента е 435 006, ние всъщност не знаем колко точно е това число.

Това, което знаем, е общият брой потвърдени заразени с коронавирус в световен мащаб (435 006). Реалният общ брой вероятно ще бъде далеч по-висок. Може и да е 20 пъти по-висок. Ще се знае точно само, ако всяка една държава подлага на тест всеки един от своите граждани, който е 100% точен. А това е невъзможно.

По-долу разговаряме с експертите по въпросите с данните, които всички ние проверяваме ежедневно.

Тестовите несъответствия могат да подведат обществеността.

Начинът, по който знаем дали дадена държава има случай на коронавирус, е ако индивидът се тества и лабораторията потвърди COVID-19. Това може да звучи очевидно, но има огромни последици за регистрираните случаи и смъртността на дадена страна.

Смъртността на случаите в дадена страна ще изглежда много по-лоша, ако няма активни стъпки за тестване на коронавирус в общността.

Държави като Германия и Южна Корея засилиха тестовете много по-бързо от Обединеното кралство, което тества само хората, които са в болница.

Това означава, че по-голямата част от случаите в Обединеното кралство не се проследяват и в резултат на това смъртността им ще изглежда привидно висока.

Докато смъртността на случаите в Германия е 0,5 на сто, понастоящем в Обединеното кралство е 5,2 на сто.

Експертите казват, че поради различията в политиките за тестване между страните, това може да се очаква и не означава непременно, че немските лекари са по-добри в лечението на болестта.

Германия също може да не е регистрирала всички заразени и смъртни случаи от самото начало, предупреждават други експерти.

Изследвания на Тимъти  Ръсел от Центъра за математическо моделиране на инфекциозни заболявания показват, че в Обединеното кралство се регистрират с коронавирус едва 6% от случаите - или само един на двадесет.

Счита се, че Германия улавя и регистрира 69% от случаите им - над две трети.

Това е така, защото въпреки обещанията на Обединеното кралство да достигне дневен брой от 25 000 теста, максималният брой тестове, извършени за един ден, на 19 Март са извършение 8 400 теста. Оттогава средният дневен показател за тестване е около 4500.
----------------------------
За да изчислим смъртността, понастоящем гледаме колко процента са 422 смъртни случая от 8 077 заразени, вместо предполагаемият брой случаи, който може да достигне 135 000.

В сравнение със смъртността от 5,2 %, която сега се дава, това изследване намеква, че е по-вероятно реалната смъртност да е 15 пъти по ниска около 0,3 %.

Проф. Розалинд Смит, директор и професор по детско здравеопазване, UCL Great Ormond Street Institute for Child Health, предупреди, че Великобритания просто няма представа колко случаи има поради липса на тестове.

„Според консервативните оценки, истинската цифра вероятно ще бъде 5 до 10 пъти по-висока. Това може да засили безпокойството, тъй като хората смятат, че степента на смъртност на случаите е много по-висока, отколкото е. Или да се стигне до невярно твърдение, че броят на „случаите“ в дадена област е много по-малък, отколкото е. “

Данните за излекувани ще станат ясни след 2 седмици

В момента Обединеното кралство определя „излекуването от Ковид19“ като освободено от грижа от Националната здравна система, две седмици след връщането на положителен тест за коронавирус.

Данните не включват всеки, който е под карантина със симптоми на коронавирус и се възстановява самостоятелно, което означава, че за пореден път статистиката за скоростта на възстановяване ще бъде по-ниска от реалната бройка, защото не включва по-леките случаи, които остават вкъщи.

Последните данни за общественото здравеопазване в Англия показват, че 135 пациенти са се възстановили от общо 8 077 случая във Великобритания.

На пръв поглед изглежда, че степента на възстановяване в Англия е едва 1,7% в сравнение с 90,1% в Китай, и 38,8% в Южна Корея или 11,6% от Италия (според данни на университета Джонс Хопкинс).
Още веднъж подобни данни на пръв поглед изглеждат тревожни. Но, отново, тук има две предупреждения.
Първо, както бе споменато по-горе, всеки, който се самокарантира и възстановява у дома, което изглежда е по-голямата част от случаите с коронавирус във Великобритания, няма да бъде включен в общия брой на възстановените случаи.

Те няма да бъдат тествани или записвани по никакъв начин от властите на Обединеното кралство. Така вече статистиката за скоростта на възстановяване е по-ниска от реалността.

Друг проблем е фактът, че има изоставане по отношение на записването на възстановяванията.

Ранните оценки показват, че пациентите се възстановяват около 10 дни след първото си разболяване, така че ще трябват още няколко седмици, преди статистиката на скоростта на възстановяване на Обединеното кралство да започне да се увеличава.

Това е причината да изглежда, че излекуваните в Италия в момента са пет пъти повече от тези в Обединеното кралство и се дължи на факта, че епидемията в Италия започна седмица две по-рано, според професор Пол Хънтър, професор по медицина в UEA.


Трябва да се внимава при сравняване на по-възрастните страни с по-младите.


Друг важен въпрос е факта, че коронавирусът засяга различни страни с различна демографска и политическа система, данните са несъвместими и трябва да се тълкуват с голяма предпазливост.

Например смъртността на Италия е много по-висока от тази на Китай. От своя страна това би могло да се посочи и като лошо управление на кризата.
Но в Италия над една пета от хората са на възраст над 65 години със средна възраст 45,8 години.

От друга страна, едва 11 % от хората в Китай са на възраст над 65 години, със средна възраст 37,7.

В борбата с болестта, която най-силно се отразява на застаряващото население, този демографски профил ще даде предимство на Китай. Затова експертите предупреждават, че грубото сравнение на смъртността в двете страни е проблемно.

Важно е също така да се вземе предвид коефициентът на съвкупност от население с някои условия. Затлъстяването е един от показателите за това и по това условие Великобритания и САЩ са сред най-уязвимите в света.

Различни определения за смъртта от коронавирус

Експертите предупреждават, че има малък международен консенсус относно определянето на „коронавирусната смърт“.

Например Италия увеличава броя на починалите като число, защото посочва всеки починал с Ковид19 като починал от Ковид19, а вече има сигурни данни, че не е така.


Проф. Уолтър Рикарди, научен съветник от СЗО на министъра на здравеопазването в Италия, каза пред „Телеграф“: „Начинът, по който записваме смъртните случаи у нас е много преувеличен в смисъл, че всички хора, които умират в болници с коронавирус, се записват за умиращи от коронавирус.“

„При повторна оценка от Националния институт по здравеопазване, само 12 % от смъртните свидетелства показват пряка причинност от коронавирус, докато 88 % от починалите пациенти имат поне една предишна болест, а много са имали двдве или три заболявания“.
Това би могло да коригира процента на смъртност от 9,5 % в Италия до 1,1 % от смъртните случаи, причинени директно от вируса, в съответствие с текущите данни на страни като Канада и Португалия.
В момента без адекватни изследвания е трудно да се каже степента, в която коронавирусът играе роля при смъртта на хора със сложна медицинска история.

Причината за смъртта ще се превърне в нарастващ проблем, тъй като здравните услуги са затрупани с нови случаи на коронавирус.
-------------
Мартин Макки, професор по европейско обществено здраве в Лондонската школа по хигиена и тропическа медицина, заяви, че класификацията на смъртните случаи от коронавирус предизвиква загриженост и е необходим международен консенсус.

„Международната класификация на болестите има правила за определяна не смъртта, когато има няколко условия. Това беше проблем в началото на ХИВ епидемията, тъй като много хора загинаха от различни инфекции, а не от самия ХИВ. Тук очевидно има нужда от по-голяма международна координация.“

Да направим най-доброто с данните, които имаме

Но експертите са категорични, че това са най-добрите налични данни.

Въпреки несъответствията между начините на тестване на държавите, несъобразените сравнения между страни с младо и възрастно население и опасенията за това как „смъртта от коронавирус“ може да бъде объркана с основното заболяване, което убива човека, това е базата от данни, с която трябва да работим.

Адам Кучарски, доцент в Лондонската школа по хигиена и тропическа медицина:

„Трябва да използваме най-добре данните, които имаме при анализа на епидемията, но като се има предвид, че се съобщава само част от случаите, ние трябва да бъдем много предпазливи, ако приемем, че случаите отразяват действителното ниво на зараза по държави. "

*Тази статия е публикувана първоначално в сряда, 25 март, а цифрите, посочени в нея, са верни към тази дата. В тази бързо развиваща се обстановка, цифрите вече са остарели, но общите моменти, към които се отнасят, все още са от значение.

Превод Петел



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама