Бурята на Марс обхвана цялата планета

25.06.2018 / 02:01 0

Гигантската пясъчна буря на Марс вече е обхванала цялата планета, съобщи НАСА. Бурята, която бушува на Червената планета от началото на месеца, се сгъстява все повече и е една от най-силните наблюдавани досега, обяви космическата агенция.

Съдбата на маросхода Opportunity засега продължава да е неизвестна. Апаратът е в спящ режим, за да съхранява възможно най-много енергия и не отговаря на сигналите от Земята. Той разчита на слънчеви панели, които да зареждат батериите и да осигуряват енергия за отоплителната система. Опасението на учените е, че поради недостатъчната слънчева светлина Opportunity може да не се отоплява и да замръзне.

Междувременно, от другата страна на планетата, се намира марсоходът Curiosity. Той не е застрашен от бурята, защото използва ядрено гориво. Минимален е рискът и за инструментите на марсохода. Единственото опасение на учените е, че пясъкът може да замърси обективите на неговите камери и че намалената светлина изисква те по-дълго време да са активни, за да се направят снимките. Когато не се използват, камерите са насочени надолу, за да се намали количеството пясък, което може да попадне на тях.

Снимка от марсохода Curiosity, която показва разликите в нивото на слънчевата светлина спрямо преди бурята да започне (вляво) и когато тя е в разгара си на 17-ти юни 2018 г.

Снимка от марсохода Curiosity, която показва разликите в нивото на слънчевата светлина спрямо преди бурята да започне (вляво) и когато тя е в разгара си на 17-ти юни 2018 г.Източник: NASA/JPL-Caltech

Астрономите използват Curiosity заедно с няколкото космически апарата, които са в орбита около Марс, за да изучават бурята в детайли. През последната седмица нивото на прах в района на марсохода се е увеличило повече от два пъти. Маранята, която учените наричат tau вече със стойност над 8,0, което е най-високото ниво откакто Curiosity е на Марс. Нивото на tau при Opportunity за последно е измерено преди той да спре да комуникира и е било 11 - толкова гъсто, че повече не може да се правят точни измервания.

Пясъчните бури са често явление на Марс, но обикновено са с по-малък мащаб и по-краткотрайни. Учените за сега нямат идея защо тази буря расте толкова много. Тя може да продължи и с месеци, което дава възможност на Curiosity да я изучи в детайли./ vesti.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама