Черна гора реши днес да удължи преброяването на населението
снимка:
Milica Buha, Уикипедия |
Правителството на Черна гора реши днес да удължи преброяването на населението и жилищния фонд с 10 дни, така че то да продължи до 28 декември, съобщава "Фонет".
Гордан Стойович, депутат от движението "Европа сега" и член на парламентарната комисия за наблюдение на изпълнението на преброяването, обяви, че до четвъртък са преброени 490 114 граждани. Oкончателният брой може да бъде около половин милион.
Изпълнителният директор на Центъра за демократичен преход Драган Копривица каза, че това са тревожни данни, които показват, че броят на жителите намалява.
Според него, това показва, че властите в Черна гора нямат планове за истинска демографска политика, предава news.bg.
Припомняме, че в началото на декемви Подгорица обяви 15-дневно преброяване на населението.
То беше обявено за 1 ноември, но новият кабинет Милойко Спаич го отложи за 30 ноември и на 3 декември, след заплахи на опозицията, че ще го бойкотира, тъй като комисиите по преброяването не включват негови членове.
Правителството и представители на опозицията и Съвета на по-малките народности в Черна гора подписаха споразумение за преброяването, което предвижда разширени комисии за преброяване, надзор на събраните данни, проектиране на софтуер за проверка и забрана на партиите да провеждат кампании, свързани с преброяването.
Въпросите относно етническата принадлежност и езика превърнаха преброяването в политически въпрос, въпреки че Евростат препоръча те да бъдат изключени.
Основният въпрос е кой съставлява мнозинството от населението на Черна гора и кой език се говори от най-голям брой жители.
Според преброяването от 2011 г., проведено пет години преди подновяването на независимостта на Черна гора, 45% от населението се определя като черногорци и 29% като сърби. Що се отнася до езика, 43% казват, че говорят сръбски, а 37% казват, че говорят черногорски.
Поради това кампанията по преброяването през миналия октомври изглеждаше като предизборна кампания, като просръбските политически партии и Сръбската православна църква притискаха гражданите да се идентифицират като сърби.
Според преброяването от 2011 г., 18% от мюсюлманите, които се идентифицират като бошняци, мюсюлмани, албанци или черногорци, 5,5% от населението казват, че говорят босненски, а 5,5% казват, че говорят албански. Това преброяване показа също, че 0,97% от населението е хърватско и че 0,45% от населението говори хърватски.
Тазгодишното преброяване може да покаже значително по-голямо население, главно поради големия брой руснаци, украинци и турци, които са се преместили в Черна гора.
Според преброяването от 2011 г. населението на Черна гора е 620 000 души. Смята се, че над 100 000 чужденци са се преместили в страната през последните няколко години, което представлява почти 15% от населението.
Броят на руснаците и украинците се увеличи след началото на войната в Украйна. Турците започнаха да се населват през 2016 г. след неуспешен преврат в Турция. По неофициални данни в Черна гора са регистрирани около 17 000 турци.
Резултатите от преброяването ще станат известни най-рано шест месеца след приключването му.
Това е второто преброяване на населението, откакто Черна гора обяви своята независимост през 2006 г.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!