Черно море два пъти поставя ЦСКА на колене в София

12.09.2016 / 09:33 5

След повече от година прекъсване в неделя ЦСКА и Черно море подновяват съперничеството си в елита с мач в София.

За варненци „червените” са втория им най-неудобен съперник при майсторите. По-лош отрицателен баланс „моряците” имат само срещу Левски.

ЦСКА и Черно море са изиграли 103 мача, в които армейците имат 65 победи, 25 равни и 13 загуби, с голова разлика 194:70. В София мачовете са 52 – 41 победи за ЦСКА, 9 равни и 2 загуби, при голово съотношение 135:36. Двубоите във Варна са 51 – 11 победи за Черно море, 24 равни и 16 загуби, с голова разлика 34:59.

Трябва обаче да се отбележи, че до падането на режима у нас през 1989 година Черно море бе военен отбор и до голяма степен крайния изход от срещите му с ЦСКА беше с предизвестен край.

Не така стоят нещата през този век, в който „моряците” записаха пет победи над „червените”, а в много от другите мачове им оказаха сериозна съпротива.

„Народно дело Седмицата” припомня на своите читатели шест от паметните победи на Черно море над ЦСКА.

---

„Моряците” с първа победа в София, на терена са шестима братя

На 3 октомври 1964 година Черно море за първи път побеждава ЦСКА в София – с 2:1. Пред 25 000 зрители на „Армията” Симеон Николов извежда гостите напред с два бързи гола в 51-вата и 62-рата минути, а Иван Колев успява само да направи загубата по-почетна с попадение в 72-рата минута. Варненци завършават с 10 души, тъй като в 87-ата минута е изгонен Трендафил Василев. Любопитно е, че на терена са шестима братя. Двама от тях са съперници – Иван Василев е десен бек в ЦСКА, а Трендафил Василев играе на същия пост в Черно море. Титуляри за гостите са също Георги Димитров и Никола Димитров, а за домакините – Иван Колев и Тодор Колев.

Съставите:

ЦСКА: Стоян Йорданов, Иван Василев, Борис Гаганелов, Христо Маринчев, Борис Станков, Димитър Пенев, Васил Романов, Никола Цанев (55- Аспарух Никодимов), Тодор Колев, Янко Кирилов, Иван Колев

Черно море: Симеон Нинов, Трендафил Василев, Янко Атанасов, Димитър Боснов (86-Владимир Грозданов), Абил Билялов, Стефан Янев, Симеон Николов, Любен Атанасов, Георги Димитров, Стефан Богомилов, Никола Димитров

--

Жоро Илиев наказва армейците и носи на своите пачки от Левски

Черно море чака 39 години, за да победи за втори и последен път досега ЦСКА като гост. Това става на 12 април 2003 година. Любопитно е, че само четири дни по-рано „моряците” са надиграли Литекс с 2:0 в отложен мач в Ловеч. От там отборът продължава с автобус за двубоя на „Българска армия”.

Варненци, водени от Вили Вуцов, излизат срещу лидера в класирането и фаворит за титлата, месец след смъртта на своя президент Илия Павлов. Въпреки безпаричието след трагедията с боса, „моряците” играят силно през пролетта и са в челото. Ситуацията пък е такава, че единствено победа на Черно море съхранява шансовете на Левски за златото. Затова Тодор Батков не се стиска и обещава солидна премия на подопечните на Вуцов за успех срещу „червените”.

На терена Черно море потвърждава силната си форма и вгорчава рождения ден на наставника на ЦСКА Стойчо Младенов. „Моряците” печелят с 2:1. Емил Гъргоров дава аванс на ЦСКА в 29-ата минута от дузпа, но в края на първото полувреме Светослав Петров си вкарва автогол. Четвърт час преди края Георги Илиев носи победата на гостите.

Интригата за титлата е върната, а след мача на бензиностанция преди излизане от София доволни фенове на Левски спират автобуса на Черно море и връчват на Вуцов и играчите шишета с уиски, бонбони и фъстъци. Купонът в рейса започва и не спира нито за миг до Варна.

„Победата над Литекс я поляхме само с каса бира в автобуса. Но след тази на „Амията” рейсът ни се превърна в бар. Пиехме, пеехме и се веселихме до Варна. Аз и д-р Кьосев бяхме най-активни в песните. Докторът сигурно изпя любимата си „Йовано, Йованке” 33 пъти. На другия ден ни раздадоха и премията от Левски. Както не бяхме вземали няколко месеца заплати, парите ни дойдоха дюшеш”, връща се назад във времето за „Народно дело Седмицата” един от игралите за Черно море в паметния мач на „Армията” Емил Тодоров-Зелето.

Въпреки че варненци връщат шансовете на Левски за първото място, в края на сезона ЦСКА все пак успява да вдигне шампионската купа.

--

Армейците сразени с 3:0 на „Тича” при най-големия успех на Черно море

На 7 май 2004 година Черно море постига най-голямата си победа срещу ЦСКА - 3:0, на „Тича”. Гостите излизат с резерви, тъй като Ферарио Спасов решава да запази титулярите за финала за купата с Литекс след няколко дни. На вратата им дебют прави Генко Славов, а в атака за първи път се появява Мирослав Манолов, който три години по-късно ще премине при „моряците”.

В края на първото полувреме Станислав Генчев извежда домакините напред, а през второто Станислав Стоянов удвоява резултата и с жест към трибуните показва, че посвещава попадението на своята любима Звезделина, която празнува рожден ден. Класиката е оформена от Станислав Генчев с второто му попадение в мача.

След успеха треньорът на Черно море Вили Вуцов отбелязва: „Това че ЦСКА е играл с резерви, изобщо няма значение, защото след години ще се помни резултата. 3:0 си е 3:0, а и освен това е историческо постижение.”

--

Йордан Юруков вкарва от фаул и поднася бронза на своите

През пролетта на 2009 година треньор на ЦСКА е Любослав Пенев. След 25-ия кръг отборът е на върха с комфортен аванс от 4 точки пред Левски – 62 срещу 58. В 26-тия кръг обаче ЦСКА губи дербито със “сините” с 0:2.

В следващия 27 кръг през май “армейците” падат и на „Тича” с 0:1. Преди срещата Тодор Батков заявява, че всичко е предрешено и ЦСКА ще победи с лекота във Варна, с което ще стане шампион. Нищо подобно обаче не се случва. “Моряците” печелят с 1:0 след гол на бившия “червен” халф Йордан Юруков от фаул в 7-ата минута, помагат на “Левски” за титлата и на практика си осигуряват бронзовите медали.

Съдията Христо Ристосков свири две дузпи, по една за двата отбора. При 1:0 за домакините те получават право да изпълнят наказателен удар, но вратарят на ЦСКА Ивайло Петров-Пифа хваща изстрела на Александър Александров-Кривия. В 62-рата минута Ристосков посочва бялата точка в полза на ЦСКА, но Здравко Лазаров се подхлъзва преди удара и не успява.

След този кръг отборът от “Герена” изпреварва вечния си съперник и стъпва на върха с 64 точки, а ЦСКА остава с 62. До края на сезона “Левски” удържа лидерството и печели последната си шампионска титла до този момент. Черно море пък финишира трети, с което изравнява най-доброто си постижение в елита от 1953 година.

През есента на следващия сезон 2009/2010 Любослав Пенев продължава да работи в Борисовата градина, но отново се препъва във Варна – 0:0.

„Моряците” уволняват Милен Радуканов

През сезон 2010/2011 ЦСКА продължава негативната традиция във Варна. Треньор на столичния тим е Милен Радуканов, а двубоят е от 19-тия кръг на “А” група. През есента видинският специалист няма поражение, но то е нанесено от варненци – 1:0 след гол на Дончо Атанасов в 79-ата минута.

Срещата ще се запомни със скандали преди началото й. Кметът на Каварна Цонко Цонев постави ултиматум на БФС да смени наряда на съдията Ивайло Стоянов, който трябваше да ръководи Черно море – ЦСКА. Реферът беше ощетил Калиакра в мач със Славия. Арбитърът обаче ръководи двубоя и се справя. Мачът все пак започна с 3-4 минути закъснение заради протест на клубовете, включително и ЦСКА срещу управлението на БФС.
Следващият мач на Милен Радуканов срещу Черно море се оказва и последен за него като треньор на ЦСКА.

През сезон 2011/2012 двубоят на „Тича” през октомври от 10-ия кръг завършва 0:0, а в предишния кръг ЦСКА е изгубил от Славия с 1:2. Това дава основание на ръководството в лицето на “Титан” да уволни Милен Радуканов и да го замени с Димитър Пенев, който дебютира в следващия 11-ти кръг с победа 1:0 срещу Левски. Странното е, че Радуканов записва 8 победи, 1 равенство и 1 загуба преди да бъде отстранен от поста в Борисовата градина.

Във въпросните две срещи с ЦСКА треньор на Черно море е Стефан Генов.

Черно море без загуба във Варна осем години

На 3 ноември 2013 година под ръковдството на Гонзо Черно море бие ЦСКА с 2:1 на „Тича. Това е и последната победа на варненци до този момент над „червените”.

В 22-рата минута Емилл Гъргоров извежда гостите напред, но домакините стигат до пълен обрат с два бързи гола в 33-тата и 36-ата минута. Първо Симеон Райков изравнява от фаул, а после е спънат от Тодор Янчев и реферът свири дузпа. От бялата точка Бакари литва вратаря Черни – 2:1. В края на двубоя нервите на треньорите на ЦСКА не издържат. В 87-ата минута Стойчо Младенов е изпратен на трибуните, а минута по-късно е изгонен и неговия помощник Анатоли Нанков.

Фактите показват, че Черно море няма загуба от ЦСКА на свой терен 8 години. За последен път „моряците” паднаха с 0:2 през пролетта на 2008-а година, а в последвалите 8 мача записаха 3 победи и 5 равни.