CNN: Рекордно високите цени на газа може да бъдат овладяни чрез сондиране на повече петрол в САЩ

10.03.2022 / 14:00 0

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Тъй като цените на петрола и бензина в САЩ скочат до небето, политиците и от двете страни призоваха за привидно лесно решение: да облекчим цените и да доставяме допълнителна енергия за Европа.

„Президентът трябва да сложи край на войната си срещу американската енергия“, каза в неотдавнашно изявление сенаторът републиканец Джон Барасо от Уайоминг. Републиканците настояват администрацията да свали оковите от американските производители на енергия. "Имаме енергията у дома и трябва да я използваме.“

Но САЩ вече са най-големият производител на суров петрол в света, произвеждайки около 11,6 милиона барела петрол на ден към декември - и това предлагане се увеличава, казаха енергийни експерти пред CNN.

Под американската почва лежат доказани петролни запаси на стойност 38,2 милиарда барела, които все още не са използвани, според Администрацията за енергийна информация на САЩ. Но има голяма пречка САЩ да използват този петрол: има тенденция да е по-лек и различен от по-тежкия вносен петрол, на който в момента разчитаме. Идеята, че САЩ могат да бъдат напълно енергийно независими - и че ще се борят с нарастващите цени на газа - е фантазия, казаха много експерти пред CNN.

„Това, което наистина интересува американците и американските служители, е цената на бензина и това няма почти нищо общо с това дали сме енергийно независими или не“, каза Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group. „Може ли САЩ да се предпазят от нестабилността на световния петролен пазар? Отговорът е не.“ Твърде рано е да се каже дали сегашният ценови шок ще предизвика промяна в начина, по който американците консумират петрол, но експертите казаха, че това принуждава внимателно да погледнем как страната го използва.

„Проблемът, с който САЩ се борят от гледна точка на сигурността – ние сме зависими от петрола“, каза Сам Ори, изпълнителен директор на Института за енергийна политика в Чикагския университет, пред CNN. "Идеята, че ако произвеждаме повече петрол по някакъв начин, това би помогнало с този проблем - просто не е вярно." Защо повече сондажи няма да ограничи цените на газа Има много причини за това, но най-голямата е, че петролът наистина е глобална стока, казаха експерти пред CNN.

Глобалната цена на петрола определя цените на газа в САЩ и е невъзможно да се отдели тази цена от променящата се глобална динамика. „Енергийните пазари са глобални, пазарът на петрол дори повече от природен газ“, каза енергийният анализатор Рейчъл Зиемба. „Според мен не е наистина реалистично да затворим [САЩ] и да бъдем енергийно независими и да кажеш: „Съжаляваме, момчета, ние сме независими и не ни пука за вас.“ "

Натискът за забрана на руския петрол набира скорост. Ето какво означава това за цените на енергията в САЩ Натискът за забрана на руския петрол набира скорост. Ето какво означава това за цените на енергията в САЩ. САЩ получават по-голямата част от вносния си суров петрол от Канада (4 милиона барела на ден), Мексико (492 000 барела на ден) и петролни гиганти от Близкия изток като Саудитска Арабия и Ирак (общо 695 000 барела на ден).

Организации като ОПЕК+ имат огромно влияние върху цените, които се колебаят поради производствените цели. Цените на петрола вече се покачваха преди войната на Русия в Украйна, защото Саудитска Арабия и Русия произвеждаха по-малко гориво, отколкото обещаха, съобщи CNN. „Всички плащат една и съща цена за суровия петрол“, каза Макнали. Съществува и фактът, че САЩ консумират различен вид петрол, отколкото произвеждат.

Макнали оприличи вида лек суров петрол, който САЩ произвеждат, с шампанско, а тежкият суров петрол, който внасят, с кафе. Важно е, че петролните рафинерии в САЩ са изградени, за да рафинират този "тежък и мършав" вносен суров петрол - подобно на отделянето на утайка от кафе, каза Макнали. „Дори като оставим настрана сложността, свързана с качествата на суровия суров и рафинерийните диети/конфигурации и ролята на биогоривата, САЩ все още трябва да внасят петрол, тъй като вътрешните доставки все още са под огромното им търсене на петрол, въпреки че нарасна изключително много през последните 10 години“, Клаудио Галимберти, експерт по петролни пазари и старши вицепрезидент по анализа в Rystad Energy, каза за CNN по имейл.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама