CNN: Скандинавските страни се чудят дали са следващите в списъка на Путин

16.03.2022 / 21:02 2

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Пълномащабната инвазия на руския президент Владимир Путин в Украйна направи повече за обединяването на Западна Европа от почти всяко събитие след края на Втората световна война, предава CNN.

Държавите, които бяха неутрални, предоставиха оръжие за украинците; правителствата, които години наред пропускаха задълженията си за отбрана на НАТО, направиха зрелищни обратни завои; и страните, които имат дълбоки икономически връзки с Русия, отидоха по-далеч в прекъсването на връзката, отколкото някой сериозно си беше предвиждал преди малко повече от месец.

И Норвегия, и Финландия споделят сухопътни граници с Русия, въпреки че Норвегия е значително по-малка - под 124 мили, в сравнение с границата на Финландия от 800 мили. Норвегия, най-западната от трите, е член на НАТО, но не е в Европейския съюз, докато Финландия и Швеция са в ЕС, но не и в НАТО. И тримата исторически са подкрепяли неконфронтационния подход към Русия след разпадането на Съветския съюз поради близостта си. Освен това и тримата са членове на Шенгенското пространство на ЕС, което означава, че има пътуване без граници между трите държави. Именно тези последни два факта изиграха значителна роля в основното преосмисляне на европейската сигурност през последните три седмици: Как можете да провеждате политика на неконфронтация, когато едновременно споделяте открита земна маса с Русия? Един високопоставен европейски служител в отбраната каза пред CNN, че "ако Путин успее в Украйна, тогава вече си задаваме въпроса кой е следващият?" Те добавиха, че поради отворените граници между трите, всеки компромис с финландската граница би бил "травматичен" за полуострова.

Активни разговори, които някога са били разглеждани от Швеция и Финландия като рисков акт на провокация срещу Русия, сега се водят и в двете страни относно присъединяването към НАТО. И заедно със съседката си Норвегия и двамата хвърлят неконфронтацията през прозореца.

„Внезапното нарушаване на дългогодишна позиция(и) на Финландия и Швеция да не изнасят оръжие във военни зони и да изпращат доставки в Украйна беше най-големият шок за европейците по отношение на северния отговор – и подозирам, че за Путин“, каза Чарли Салоний -Пастернак, водещ изследовател в областта на глобалната сигурност във Финландския институт по международни отношения.

Хората, бягащи от конфликта в Украйна, пресичат ГКПП Молдова-Украйна близо до град Паланка, на 14 март 2022 г., след като Русия' военна инвазия в Украйна. Хората, бягащи от конфликта в Украйна, пресичат граничния пункт между Молдова и Украйна близо до град Паланка на 14 март 2022 г., след военната инвазия на Русия в Украйна.

„Ако изведнъж Норвегия, Швеция, Финландия, Дания и Исландия съхраняват оръжия и единици в други държави и координират действията си, тогава ние сме на територията на твърда сигурност, действаща през границите на ЕС и НАТО, което наистина ще затрудни живота на Русия, “, каза Салоний-Пастернак.

Тежестта и стабилността на реакцията на скандинавските страни повишиха перспективата за присъединяване на Финландия към НАТО. Александър Стуб, бивш министър-председател на Финландия, смята, че присъединяването към НАТО е много по-вероятно, защото Путин разруши внимателния баланс, който Финландия поддържаше от години.

„Стратегически винаги сме искали да продължим да се присъединяваме към НАТО в задния си джоб като възпиращ фактор, за да спрем Русия от агресивно поведение. Ние поддържахме баланса на нашата армия да бъде съвместима с НАТО, като същевременно не сме членове на алианса“, каза Стуб пред CNN. Той обаче смята, че действията на Путин направиха този баланс невъзможен.

„Финландия е движена от това, което аз наричам рационален страх. Можем да видим агресията на Русия и не искаме да останем сами, както бяхме през Втората световна война.“ Въпреки че присъединяването към НАТО би било важно изявление, има аргумент, че това няма никаква разлика в свят, в който има такова всеобщо отвращение към действията на Путин.

„В продължение на години Финландия и Швеция предприемаха действия, за да смекчат факта, че не са в НАТО, като засилиха връзките си със САЩ, Обединеното кралство и останалата трансатлантическа общност“, казва Хокон Лунде Сакси, доцент в Норвежкия университет по отбрана. колеж. Той казва, че неща като NORDEFCO и скандинавските държави, които си сътрудничат по-тясно в областта на сигурността, правят региона по-малко уязвим по начин, който в някои отношения надхвърля членството в ЕС и НАТО.

„Най-силното послание от последните няколко седмици беше единството“, каза Сакси. "Първо Дания и Швеция изпратиха смъртоносна техника в Украйна, след това Финландия и Норвегия последваха примера. Спешността на ситуацията е да се гарантира, че този вид сътрудничество се ускорява, което прави защитата ни срещу всеки противник по-възможна", добави той. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
4
Чичкото (преди 2 години)
Рейтинг: 81735 | Одобрение: -4765
Тези от SNN ги беше погнал предишният президент Много лъжат ей
Истината преди всичко

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама