Caн Фpaнциcĸo cтpoи нeбocтъpгaчи ĸaтo лyд, но e зaплaшeн oт cмъpтoнoceн пpoблeм

20.04.2018 / 02:56 0

Сан Франциско преживя бум в строителството на небостъргачи, но сградният му фонд, включително и небостъргачите, е изложен на сериозен риск при голямо земетресение.

Районът е заплашен от голямо земетресение с унищожителния магнитуд от 7.2 през следващите 30 години, а шансът това да е случи е 76%, според някои проучвания. Земетресението, причинило огъня, който изравни със земята голяма част от града през 1906 г., е с магнитуд от 7.9.

В центъра на Сан Франциско, където се намират повече от новите небостъргачи, земетресение с магнитуд от 7.2 ще направи почти 1/3 от апартаментите или офис площите напълно неизползваеми.

Градът се намира точно върху група от големи, активни разломи, сред които Сан Андреас и Хейуърд. Жителите на района на залива са свикнали с леки трусове, но земетресение с голяма сила би било гибелно, а настоящият бум на небостъргачите прави ситуацията още по-опасна.

Според изследване на New York Times районът под центъра на Сан Франциско е под голям риск от "втечняване", при което сградите могат да потънат, в случай на голямо земетресение (нещо като ефекта на плаващите пясъци, б.р.).

Зоната, която се намира близо до известния небостъргач Millennium Tower, вече е потънала с 43 см и се е наклонил с над 35 см след завършването му през 2008 г.

Но това не спира строителството в района. Небостъргачът Salesforce Tower, открит по-рано тази година в центъра на Сан Франциско, е най-високата сграда на запад от река Мисисипи. В околността е планирано изграждането на повече от дузина сгради високи над 73 метра.

Правилата за строителство в Сан Франциско не отчитат точно рисковете, свързани с геологията на града. Сградите трябва да са проектирани така, че да имат 90% шанс да избегнат цялостно срутване в случай на земетресение. Това означава, че 10% от постройките в един от най-гъсто населените райони на САЩ могат да се сринат в случай на голямо земетресение.

Рискът се увеличава не само за хората в висок небостъргач, но и за района около него, тъй като срутването на сградата предизвиква лавина от отломки.

Щатът Калифорния налага строги строителни изисквания за предпазване на училищата и болниците от рухване в случай на земетресение, но небостъргачите не са длъжни да ги спазват. 5-етажна сграда се строи по същите изисквания като 50-етажна сграда.

"Не разбирам защо това е приемливо. (При голямо земетресение) доста сгради ще бъдат толкова сериозно повредени, че на хората ще им се стори твърде трудно да живеят в Лос Анджелис или Сан Франциско", казва пред New York Times Луси Джоунс, бивш геолог в Геологическата топографска служба на САЩ.

Сан Франциско основателно строи много от тези небостъргачи в опит да облекчи натиска върху жилищните разходи, както и да осигури офис пространство за вездесъщата технологична индустрия на града. Но експертите твърдят, че строителните инженери не правят достатъчно, за да се подготвят за големи земетресения.

"Това е нещо като да се качите в нов самолет, който е проектиран само на хартия, но никой никога не е летял в него", каза Томас Хийтън, директор на Лабораторията за изследване на земетресенията в Калифорнийския технологичен институт.

Освен земетресенията районът на залива е геологичен кошмар поради редица други фактори. Повишаването на морското равнище заплашва да унищожи някои от най-ценните недвижими имоти в града, а по-честите бури могат да усложнят риска от наводнения в жилищните райони.

На всичкото отгоре, градът, който е построен върху слоеве от нестабилна кал, глина и депо за отпадъци, всъщност потъва в Тихия океан в процес, наречен от геолозите наричат "утаяване".

money.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама