Д-р Константинов за скъпите онколекарства: Властта не е направила нищо, за да защити обществения интерес
Редактор: Юлия Георгиева, кадър бТВ
От години ние знаем, че има нужда от централизиран търг н алекарства за онкоболни, но това не се случва. В резултат на това наблюдаваме нещо нормално - различни цени. Нормално е, че има разлики, друг е въпросът колко големи са разликите. Разлики ще има, докато няма централизиран търг.
Това коментира пред бТВ Свилена Димитрова по повод разкритието, че у нас някои болници купуват с публични средства лекарство за онкоболни на 28 пъти по-висока цена.
_%20269x%20390.png)
Когато говорим за здравеопазване, трябва да тръгваме от отправната точка, че това е сфера, която трябва да се грижи за обществото, за хората, за пациентите. Всякакви търговски и финансови интереси са много по-задна линия. Не че не може да ги има, но те трябва да са в общата цел. В случая с цените на онколекарствата виждаме, че по много брутален начин са засегнати интересите на обществото, защото 2800% разлика не е никакъв пазар. А причината е в това, че и законодател, и власти са си затворили очите и не са взели никакви мерки. По времето на министър Кирил Ананиев бяха спестени над 57 млн. лв., а след това тези икономии умишлено се спират от хора, които имат интереси и в крайна сметка тези пари, които се дават в повече, остават в определен кръг лечебни заведения, които реализират печалби. Това е краткият отговор, коментира д-р Стефан Константинов, бивш здравен министър.
Централния търг не работи, защото се обжалва, спира се и се тръгва отново. Болниците трябва да са равнопоставени, да купуват на едни и същи цени и обществото трябва да плаща най-малката цена и да получава най-добро качество. От високите цени се възползват малък кръг болници, като в някои от тях собственикът им е и шеф на дистрибуторски фирми, така че там става едно преливане на капитали и затова се губят по 100 млн. лв. годишно, коментира той.
Единственото решение на този проблем е централизиран търг. Защото обществените поръчки не са никаква панацея. Вижда се от списъка, че има болници, които са правили търг и са купули лекарствата на по-високи цени, а други не са правили и са ги купили по-евтино, коментира Димитрова.
Решение има, то е видяно, то е работило и апелирам към властта да реши проблема, защото това е тотално източване на Здравната каса, в бъркане в джоба на хората, коментира Константинов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

