ДАНС: ЧЕЗ са щели да продадат и за 200 млн. евро
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала правомощия да контролира ЧЕЗ България само до лятото на 2008 г. Нашите проверки през този период показаха, че компанията не е нарушавала приватизационния договор. Тя не е прекъсвала лицензионната дейност, не е прехвърляла акции и е запазила социалния си ангажимент да пази броя работни места. Това каза пред съвместното заседание на комисите по енергетика и по вътрешен ред и сигурност представителят на агенцията, съобщава Булнюз.
Освен това ЧЕЗ не е раздала нито веднъж дивидент в контролирания период между 2005 и 2008 година.
Шефът на ДАНС Димитър Георгиев заяви, че по данните на агенцията ЧЕЗ е започнала да разпродава активи в Българиа още през 2014 г. Приходите от тези разпродажби не са останвали в дружеството в България а са прехвърляни в Прага.
Той заяви също, че обектите на ЧЕЗ с изключение на нейното диспечерско управление не са сред обектите, които се контролират от ДАНС като обекти с повишени изисквания за сигурност.
„Предвид това, че голяма част от преговорите по обсъжданата сделка са се провеждали в Прага, а ДАНС няма правомощия извън територията на страната, не сме следили сделката“, каза Георгиев.
Шефът на Държавна агенция Разузнаване Любомир Димитров каза, че агенцията е добила информация, че според анализ на банката "Креди Суис" Фърст Бостън оценката на активите на ЧЕЗ в България е на стойност 225 млн. евро. Анализът е бил поръчан от един от кандидатите. Също според данни на агенцията първоначално исканата от чехите сума била 240 млн. евро, като те били склонни пр иевентуални преговори да отстъпят до 200 млн. евро.
Другото сведение, което Димитров сподели пред комисията е, че един от първоначалните кандидати е била чешката "Енерго-Про".
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!