ДПС: Нетолерантна България не се е развила за 30 години

21.02.2019 / 10:44 6

България проявява двойни стандарти по отношение на майчиния език на българите в чужбина и майчиния език на турците у нас. Това заяви в декларация от парламентарната трибуна Ерол Мехмед (ДПС) по повод днешния международен ден на майчиния език, пише Клуб Z.

"Има парадокси, има абсурди, има и целенасочена дискриминация. Ние миналата седмица си гласувахме Изборен кодекс, според който употребата на майчин език е забранена по време на предизборна кампания, дори и с превод! Наложена е едноезична догма. Препоръките на Венецианската комисия (Европейската комисия за демокрация чрез право, б.р.) вече не се и четат, те просто са неглижирани", заяви Мехмед.

Той припомни, че Бойко Борисов и Цветан Цветанов са обяснявали, че ГЕРБ не е в коалиция с ДПС именно с аргумента, че забраната за агитация на майчин език и уседналостта са останали.

"В превод на майчин български език те се хвалят, че е наложена дискриминация на милион и половина български граждани - техни сънародници и май чакат аплодисменти от българското общество. Това е разпад на ценностите", заяви Мехмед.

Той припомни, че наскоро Борисов се е радвал, че старото име на Димитровград в Западните покрайнини, а именно Цариброд, се връща и ще бъде написано на сградата на общината на български.

"При нас имената на хиляди местности, села и градове са сменени още през 1934 г. след военния преврат, но се сменят и сега", припомни Мехмед, имайки предвид смяната на турските имена на определни местности.

Депутатът от ДПС допълни още, че всички държавни институции мълчат по този въпрос.

"Демократично ли е употребата на език да се санкционира? Нормално ли е да глобиш човек, защото говори с друг човек и двамата прекрасно се разбират? Коя друга недеспотична държава в съвременния свят забранява на хората да говорят на родния си език", попита Мехмед.

Според него да пазиш родния си език е родолюбие. Мехмед припомни, че майчините езици все по-малко се изучават в българските училища.

"Дали е същото отношението към изучаването на майчиния български език в държави, в които има български малцинства като Сърбия, Македония, Молдова, Румъния, Украйна, Албания. В същото време има над 550 български неделни училища по цял свят с осигурено финансиране от българското министерство на образованието, които изучават български език в чуждите родини и ние подкрепяме това. Но наяве излизат двойните стандарти и те са притеснителни за знаещите и разбиращи хора", каза още Мехмед.

И обобщи, че "нетолерантна Бългаия от 30 години не се е развила нито сантиметър".



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
6
0
ас (преди 5 години)
Рейтинг: 149103 | Одобрение: 23463
"В същото време има над 550 български неделни училища" да неделни това е вид извън каласно занимание. не влиза в учебната програма не е задължително. дпс с години се опитва да затрие историята ни. нестига че провалиха образователната ситема за да могад циганите да икарат по едно средно за сметка на останалите деца.
9
0
гарфилд (преди 5 години)
Рейтинг: 53259 | Одобрение: 17214
Този да си говори в къщи на турски.
7
0
ас (преди 5 години)
Рейтинг: 149103 | Одобрение: 23463
поредния дебил кой му забрани да си ползва туркия. просто не искаме предизбони материяли на турски. един познат робатеше в ЮАР расказа ми как са глобили него и негова братовчедка защото са говорили на български в месно кметство. и тук и там има ОФИЦЯЛЕН ЕЗИК за администрацията. 
15
0
666 (преди 5 години)
Рейтинг: 21987 | Одобрение: 6022
Да си говорят на турски в турция

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама