Данаил Кирилов: Има еднакъв риск при разследване срещу главния прокурор и председателя на ВКС

20.06.2019 / 12:53 0

Има еднакъв "правен риск" за водене на разследване както срещу главния прокурор, така и срещу председателите на върховните съдилища. Това заяви министърът на правосъдието Данаил Кирилов пред журналисти преди откриването на кръгла маса, цитиран от Дневник.

"Сами разбирате, че не е лесно един първоинстанционен съдия да постанови осъдителна присъда срещу началника си – председател на Върховен съд", обърна се Кирилов към представителите на медиите и продължи: "Не, не обяснявайте, че има друга йерархична зависимост. Не искам да водим такива спорове. Може, случвало се е! Може да не е в България, но се е случвало в други правни системи".

Кирилов каза, че не иска да влиза в спор и за това кой иска въвеждане на механизъм в закона, който да позволява разследване срещу "тримата големи" в съдебната власт – главния прокурор и председателите на Върховния касационен (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС), а не само срещу главния прокурор.

Малко след това той откри кръгла маса в Националния институт на правосъдието, на която два дни ще се обсъжда изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по дела срещу България. Те са свъзрани основно с неефективното наказателно производство в България и липсата на гаранции за независимо наказателно разследване срещу главния прокурор.

Кирилов обясни, че в пътната карта, приета през юли м.г., когато той не е бил министър, на съвет за съдебна реформа с участието на представители на неправителствени организации изрично била записана "Мярка 40", в която се говори за главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС.

"Също нека да съобразим и Конституцията, в която в частта съдебна власт статутът на тримата големи винаги е бил равно установен. Имаме поне пет норми, които коментират статута на главния прокурор, председатля на ВАС и ВКС", заяви още Кирилов.

"Действайки систематично, действайки логично, в моето предложение е предвиден режим за "тримата големи". Въпрос на дебат е – нека този дебат бъде максимално спокоен, широк и подробен, да вземат участие всички заинтересовани, да изразят становище и българският парламент ще трябва да вземе окончателно решение по отношение на тримата заедно или на главния прокурор", заяви правосъдният министър.

По думите му първата среща миналата седмица, на която бяха представени предложенията за промени, е искал да постигне максимална публичност на обсъждането. Още тогава стана известно, че много от поканените да вземат участие не са получили предварително копие от документа и няма как да изложат компетентно становище, без да са запознати в детайли и навреме с предложенията. Заради това бе определена още една дата – 24 юни, на която ще се проведе повторна среща.

"Създаде се взаимодействие между изпълнителната и законодателната власт. Ежегодно Министерството на правосъдието представя долад за изпълнението на решенията, което е нов механизъм за взаимодействие. Бих казал, че законодателят досега е реагирал адекватно в тази връзка и винаги е давал приоритет на законодателните инициативи за изпълнението на решенията", заяви при откриването на кръглата маса днес Кирилов.

"За нас е важно да докажем пред партньорите си висок стандарт и сериозност на вътрешния режим за готовност да се изпълняват тези решения, защото бихме искали да бъдем равен, пълноправен член на ЕС и се надявам нашите партньори да ни зачетат за такъв", добави министърът на правосъдието.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама