Даниела Димова: Подготвяме още много изненади за новата 2018-та година

18.01.2018 / 19:24 2


Кое е най-доброто, с което остава 2017-а?
Театрално-музикален продуцентски център Варна изпрати 2017-а като една много успешна година във всяко едно отношение - приходи, публика и нови продукции. Държавна опера Варна постигна своя творчески и зрителски пик по време на Опера в Летния театър, а ДТ „Стоян Бъчваров“ се представи много добре в МТФ „Варненско лято“. Имахме много вълнуващи преживявания с изкуството и със зрителите през цялата година, гостувахме на различни сцени в столицата и страната, без да забравяме нашите празнични музикални и театрални Великденски и Коледни фестивали. 
Завършихме кулминационно годината не къде да е, а в столицата на Европейския съюз Брюксел, където само няколко дни преди България да поеме европредседателството, в навечерието на Коледа, Държавна опера Варна бе поканена да представи „Аида“ от Верди. И двата наши спектакъла в огромната зала „Forest National” с 5 000 места бяха напълно разпродадени. Публиката ни посрещна повече от добре, дори реагира нестандартно, като наруши обичая си да поднася аплодисменти в края на представлението, а не след всеки музикален номер, както се случва в други географски ширини, включително у нас. Арията на Радамес разчупи централноевропейската традиция и в двете вечери.   
Варненската опера и друг път е гостувала на международна сцена, предимно с чужди солисти, но сега за пръв път съставът бе изцяло български. И така, в Брюксел постановката на „Аида“ на известния оперен режисьор Франко Драгоне защитиха блестящо нашите диригенти – Маестро Борислав Иванов, доайен на българските диригенти и наш артистичен директор, главният ни диригент Ян ван Маанен, заедно с оркестъра, солистите, хора и балета на Варненската опера. Наред със световния тенор Камен Чанев, се изявиха Димитринка Райчева, Валерий Георгиев, Таня Иванова, Елена Чавдарова-Иса, Свилен Николов, Пламен Димитров, Гео Чобанов и др. Удовлетворени сме както от художественото ниво, така и от финансовите резултати на този гастрол, за чиято прекрасна организация дължим благодарност на импресарска агенция „Eurocon” с управител Светла Атанасова. Щастливи сме, че домакините ни поканиха през 2018 година да се завърнем отново в Брюксел, вече не само с „Аида“, а и с „Набуко“, „Травиата“ и Оперна гала.


След Брюксел дойде и началото на 2018-а в Банско. Как се представи варненският екип в Международния балетен фестивал?
Да, след Брюксел в края на 2017-а последва гастролът ни в Банско, съвсем в началото на 2018-а. Там с не по-малък успех нашата балетна трупа поднесе на българската и международна публика в най-престижния ни зимен курорт топ спектаклите си „Лешникотрошачката“, „Зле опазеното момиче“ и най-новото си заглавие – балета на балетите „Лебедово езеро“. За пореден път януарските балетни дни в Банско поставят началото на нашите първи сценични изяви за годината.
У дома, във Варна, новата година започна за ТМПЦ със силен старт на Драматичния театър на 11 януари и комедията “Бащи, лъжи и още нещо“, най-новия, но вече хитов спектакъл на режисьора Костадин Бандутов. В януарския афиш играем „Хенри IV” на Лилия Абаджиева, „Комичната илюзия“ на Васил Дуев и всички останали заглавия от репертоара на театъра. На 19 януари и операта кани зрителите на първа среща за новата година – голяма Оперно-оперетна гала, под диригентството на Стефан Бояджиев, с наши солисти и гости. След това продължаваме с оперетата „Веселата вдивица“, операта „Атила“, мюзикълите „Котки“, „Граф Монте Кристо“ и Тримата мускетари“. Предстоят симфонични концерти с Маестро Емил Табаков, Маестро Мартин Георгиев и т.н. За Деня на влюбените, освен традиционната „Една любовна вечер в операта“, ще изненадаме зрителите и с „Моята страстна латино любов“.


Ще бъде ли спазена традицията Варненският драматичен театър да гостува в София през февруари?
Да, готвим се за мащабен едноседмичен театрален десант в София от 12 до 16 февруари, когато ще представим пет от последните си заглавия на пет различни сцени. Това са: “Хенри IV” от Пирандело, реж. Лилия Абаджиева в Народния театър на 12 февруари, 19.00; „Месец на село“ от Тургенев, реж. Стилиян Петров, в Младежкия театър на 13 февруари, 19.00; „Комичната илюзия“ от Корней в Театър „Българска армия“ на 14 февруари, 19.00; „Сън“ от Магда Борисова, реж. Стоян Радев Ге. К., в Театър „Театро“ на 15 февруари, 11.00, 14.00 и 18.00; и „Приятели?“ от Здрава Каменова и Калин Ангелов, реж. Николай Кенаров, в „I am studio” на 16 февруари, 19.00. 


Кои ще бъдат новите заглавия на Варненския драматичен театър и Варненската опера през новата година?
Вече текат репетиционните процеси за театралните премиери на „Мобилният телефон на мъртвеца“ (работно заглавие) от Сара Рул , реж. Петър Денчев и на детския мюзикъл „Приключения опасни с герои сладкогласни“ по текст на Недялко Йорданов и музикана Хайгашод Агасян, реж. Костадин Бандутов, хореография Георги Енчев –Гош. Ново заглавие за нашата театрална сцена ще предложи и режисьорът Георги Михалков. За оперната сцена предвиждаме премиерите на романтичната опера „Летящият холандец“ от Вагнер, копродукция с Националната опера в Белград и на операта „Джоконда“ от Понкиели, копродукция с италианските оперни театри в Модена и Пиаченца. Ще има, разбира се, и много други нови заглавия. Голямата новина е, че варненската премиера на мюзикъла „Да пееш в дъжда“, реж. Борис Панкин, с Орлин Горанов и Мариан Бачев в главните роли, ще бъде премиера не само за България, но и за Европа. Предпремиерните спектакли предстоят на 4 и 5 април, в рамките на Великденския музикален фестивал - Варна 2018.

Интервю на ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА

НА ТЕАТЪР И ОПЕРА ВЪВ ВАРНА ДО КРАЯ НА ЯНУАРИ 
 20 – 31 ЯНУАРИ 2018

След успешното участие на балетната трупа на Театрално-музикален продуцентски център Варна в януарския Международен балетен фестивал в Банско и кратка ваканция, ДТ „Стоян Бъчваров“ и Държавна опера Варна отново посрещат зрители. Спектаклите и през тази година се играят на Основна сцена, Сцена Ротонда, Сцена Филиал и Камерна сцена „Стоян Камбарев“. В театъра 2018-а поведе още на 11 януари световноизвестната комедия на Рей Куни „Бащи, лъжи и още нещо“, режисьор Костадин Бандутов, с обичания от варненци Свилен Стоянов в ролята на д-р Мортимър. А на 19 февруари операта кани своите почитатели на Оперо-оперетна гала, с диригент Стефан Бояджиев, водещи варненски солисти и гости. Вместо познатото разделение на двата жанра, сега операта и оперетата са обединени  в един голям бляскав гала концерт с творби на Моцарт, Верди, Росини, Калман, П. Хаджиев, Д. Вълчев и други композитори.

Сред предстоящите до края на януари представления да откроим най-напред заглавията, адресирани към младите, макар и не само към тях. Това са мюзикълът „Мамма Миа“ с вечните песни на „АББА“, с екипа на Варненската детско-юношеска опера, диригент Ганчо Ганчев и режисьор Костадин Бандутов (22 януари, понеделник, Основна сцена, 19.00-21.30); балета „Лешникотрошачката“ по едноименната приказка на Е. Т. А. Хофман, музиката на Чайковски и хореографията на Сергей Бобров, с примабалерината Весела Василева и Павел Кирчев в главните роли (25 януари, четвъртък, Основна сцена, 19.00-21.00), както и „Лебедово езеро“, най-красивия балет на Чайковски, хореограф Светлана Тоншева, диригент Мартин Георгиев, с перфектната прима Веса Тонова – Одета/Одилия и великолепния Павел Кирчев – Принц Зигфрид (31 януари, сряда, Основна сцена, 19.00-21.00).  
Препоръчваме на родителите да заведат децата и на Сцена Фамилия в свободния от училищни занимания съботен ден. Това може да се случи още тази събота, 20 януари или следващата събота 27 януари, в удобния за всички възрасти следобеден час 16.00. Тогава авторката Магда Борисова, режисьорът Стоян Радев Ге. К., художничката Даниела Николчова и актьорите ще ви поканят в един вълшебен „СЪН“, населен с феи и вълшебници. Един спектакъл за деца от 7 до 107, задължителен за възрастни и препоръчителен за деца, както обича да казва режисьорът.

Държавна опера Варна предлага до края на януари един оперен и един оперетен спектакъл, както и един мюзикъл. Оперетата „ВЕСЕЛАТА ВДОВИЦА“ от Лехар ще дирижира Игор Богданов, а в главните роли ще се изявят Миряна Калушкова – Хана Главари, Валерий Георгиев – Граф Данило, Барон Зета – Людмил Петров, Филипа Руженова – Валансиен, Михаил Михайлов – Камий дьо Росийон (24 януари, сряда, Основна сцена, 19.00-21.20). Операта „АТИЛА“ от Джузепе Верди, чиято бравурна премиера бе миналото лято, ще дирижира главният диригент Ян ван Маанен. Сред великолепния солистичен състав ще аплодираме най-добрата Одабела Линка Стоянова, световния тенор Бойко Цветанов – Форесто, Гео Чобанов – Атила и кадифения баритон Свилен Стоянов, който ще дебютира като римския генерал Ецио (26 януари, петък, Основна сцена, 19.00-21.00).

За мюзикъла „ГРАФ МОНТЕ КРИСТО“ на бродуейския автор Ив Деска и режисьора Петко Бонев, който след световната премиера във Варна преди две години не спира да печели нови привърженици, особено важен е Маестро Страцимир Павлов. Той не само дирижира суперпродукцията и задава темпото на динамичните събития, случващи се на сцената, но и свири на пианото. В центъра на огромния екип от солисти, хор и балет са главните действащи лица Едмон Дантес/Граф Монте Кристо и неговата любима Мерседес, в чиито образи се превъплъщават неизменният Христо Ганевски и очарователната Ина Петрова (29 януари, понеделниик, Основна сцена,  19.00-21.30).

Приятелите на театъра ще избират между 6 интересни заглавия. За психодрамата „КАНКУН“ от Жорди Галсеран, режисьорски прочит на Стилиян Петров, сценография Венелин Шурелов, костюми Елица Георгиева, музика Петя Диманова, недвусмислено говорят наградите ИКАР, АСКЕЕР и ВАРНА. Биляна Стоева, Даниела Викторова, Стоян Радев, Пламен Димитров и Гергана Арнаудова защитават високите отличия на всяко представление, така ще бъде и на 22 януари, понеделник, Сцена Филиал, 19.00-21.00).

В графата „задължително за гледане“ влиза и „ВЛЮБЕНИЯТ ШЕКСПИР“, романтична драма от Ли Хол по сценария на Марк Норман и Том Стопард, в главните роли с великолепните Адриан Филипов – Уил/Ромео и Цветина Петрова - Виола/Кент/Ромео/Жулиета. Един спектакъл, който брилятно отразява високия професионализъм на своите създатели Пламен Марков - сценична адаптация, превод и постановка; Мира Каланова - сценография и костюми, Калин Николов – авторска музика (23 януари, вторник, Основна сцена, 18.00-21.00).

В загадъчния „МЕСЕЦ НА СЕЛО“ от Тургенев героите се оказват подвластни на страстта и все по-малко верни на разума. Колкото повече се отпускат в прегръдката на сладострастието, толкова повече се губят в реалността. Режисьорът Стилиян Петров е привлякъл и за тази своя сценична версия предпочитания си постановъчен екип – сценографа Венелин Шурелов и костюмографа Елица Георгива, както и актьорите Даниела Викторова, Стоян Радев, Цветина Петрова, Валери Вълчев, Веселина Михалкова и други (24 януари, сряда, Сцена Филиал, 19.00-21.00).

Марк Креует написва „ЕДНООКИЯТ ЦАР“ като “комедия на наблюдението“ и режисьорът Петър Денчев последователно извежда тази специфика с художествените средства на театъра. Крайно чувствителен към манипулативната съвременност, сюжетът се занимава с начина, по който днес човек неминуемо съучаства в социалния и политически контекст. Силно въздействащ спектакъл с участието на Симеон Лютаков, Милена Кънева, Биляна Стоева, Пламен Димитров и Николай Божков (26 януари, петък, Сцена Филиал, 19.00-20.20).

Към жанра на класическата комедия се числи и спектакълът на Ямболския драматичен театър „ЮНАЦИ С УМНИ КАЛПАЦИ“ от Никола Русев, режисьор Дияна Радева. Четирима „юнаци” с измислени геройства се опитват да живеят на гърба на хората от селото си, като „за благодарност” го „пазят” от още по-измислената и  страшна  Ламя.  Е, всички ги познават, всички им се присмиват, всички се крият от тях, но само мома Петрана се досеща как да им „скрои калпака”, така че повече да не пречат на никого (25 януари, четвъртък, Сцена Филиал, 19.00).

Доста по-изискан е хуморът, заложен от Валентин Красногоров в „ПРЕЛЕСТИТЕ НА ИЗНЕВЯРАТА“. Режисьорът Костадин Бандутов  също елегантно надниква в съзнанието на персонажите, за които изневярата носи повече сътресение, отколкото удоволствие. Чудесна игра на Валентин Митев, Веселина Михалкова, Цветина Петрова, Гергана Арнаудова, Димитър Мартинов, Биляна Стоева, Константин Соколов, Валери Вълчев, Милена Кънева, Свилен Стоянов (29 януари, понеделник, Сцена Филиал, 19.00-20.45).

За най-новата постановка на Варненския театър „ХЕНРИ IV" от Пирандело е отреден предпоследният януарски ден. „Хенри може да бъде всеки от нас. Подобно на героя, който потъва в собствен свят, забравен от най-скъпите на сърцето му хора – приятеля и любимата, всеки избира собственото си бягство от онова, което го кара да се чувства неудовлетворен“, обобщава може би най-важното от посланията на своя полифоничен спектакъл режисьорът Лилия Абаджиева. В естетски ключ са изградени сценографията и костюмите на изключителния художник Васил Абаджиев, както и превъплъщенията на актьорите, сред които Стоян Радев демонстрира върхово постижение в ролята на Хенри IV“ (30 януари, вторник, Основна сцена, 19.00-21.00).

Ръководството си запазва правото на промени в програмата

БИЛЕТНИ КАСИ: пл. Независимост 1: понеделник-петък 9:00-13:30 и 14:30-20:00; събота 10:00–13:30 и 14:30-19:00 ч.; неделя 11:00-16:00, 052 665 022
Сцена Филиал: тел. 612 998 – един час преди спектакъл
Фестивален и конгресен център: всеки ден от 10 до 21 ч. /почивка 14-14,30ч. и 16,30-17 ч./, тел. 052 685 214
ЗАЯВКИ: тел. 052 665 051, 052 665 020
www.tmpcvarna.com
 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама