Държавата плаща 7500 евро на Анжело Георгиев от "Интербилд" заради полицейската акция през 2008 г.

11.03.2015 / 18:07 16

Държавата ще плати общо 7500 евро на варненския бизнесмен Анжело Георгиев и на още двама служители на интернет доставчика „Интербилд“, пише "Дарик" - Варна. Превеждането на обезщетението беше одобрено на днешното заседание на Министерски съвет, след като миналата година Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург се произнесе срещу България по делото, заведено по жалба за прилагането на прекомерна полицейска сила при акция в офиса на фирмата през 2008 година. Операцията имаше за цел да установи наличието на незаконен софтуер. Държавата беше осъдена да плати на трима от общо петимата ищци по 2500 евро обезщетение. Българската прокуратура беше порицана, че не е потърсила отговорност от участвалите в акцията полицаи и не е взела предвид медицинските свидетелства на пострадалите, в които се установяват следи от прилагането на електрошок. По делото няма достатъчно доказателства, че служителите във фирмата са оказвали съпротива на въоръжените и маскирани полицаи, пише още в решението на ЕСПЧ.

Излежаващ присъда във варненския затвор и бивш банкер, прекарал 50 дни в ареста във Варна, също осъдиха България в Страсбург през миналата година.

Изтърпяващият наказание 18 години „лишаване от свобода“ заради убийствоДимчо Димов ще получи 12 000 евро обезщетение заради причинено му силно физическо и психическо страдание, представляващо нечовешко отношение. В продължение на девет дни той е бил прикован с белезници към леглото в стационара на варненския затвор. Докато е зад решетките, Димов прави няколко опита за самонараняване, а в края на април 2008 г. обявява гладна стачка в знак на протест срещу лошите условия и иска среща с окръжния прокурор. След разговори затворникът се отказва да стачкува и предупреждава, че ще се самонарани. По заповед на ръководството краката и ръцете му са закопчани с белезници, които са сваляни три пъти на ден, за да отиде до тоалетна и за храна. По делото ЕСПЧ определи държавата да плати и 4 000 евро на Български хелзинкски комитет за разходи и разноски по делото.

Същата организация представляваше пред съда в Страсбург и бившия вицепрезидент на Централната банка на Туркменистан Аннадурди Хаджиев, който осъди България за 2 650 евро заради престой от близо два месеца дни във варненския затвор при процедура за екстрадиция по искане на държавата му. Чужденецът напуска родината си през 2001 г. и заедно със семейството си се установява във Варна. В Туркменистан му е повдигнато обвинение, че е присвоил 41,5 млн. долара, и през 2002 г. е задържан за първи път от българските власти. Варненският окръжен съд отказа да го екстрадира заради опасността да бъде репресиран по политически причини в Туркменистан, където е бил един от лидерите на опозиционна партия „Ватан“. През 2007 г. Хаджиев отново е арестуван в морския град, тъй като е обявен за международно издирване чрез Интерпол с идентично обвинение. Съдът във Варна постановява банкерът да бъде задържан временно, докато властите в Туркменистан подготвят искането за екстрадиция. Хаджиев прекарва 50 дни зад решетките, след коетомагистратите отказват той да бъде предаден на родината си. Според ЕСПЧ при втория арест на Хаджиев е било нарушено правото му на свобода и сигурност. По делото България плати и 1 000 евро разноски на Български хелзинкски комитет.

Още един затворник се опита осъди държавата, но жалбата му беше отхвърлена. Венко Агонцев, получил 16 години затвор като помагач в убийството на македонеца Орце Коруновски в центъра на Варна през 2002 г., се оплакваше от продължителност на наказателно производство, както и че паричната му гаранция не е върната.

Неуспешен се оказа опитът и на още трима души с присъди за убийство да получат обезщетение. По делото „Александрови и Александрова“ жалбоподателите също се оплакваха от продължителността на наказателното производство. То е било образувано през 1993 г. и е приключило окончателно през 2007 г. с присъди от четири, седем и пет години затвор. Съгласно НК наказанието за такова престъпление е от 15 до 20 год. лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. Окръжният съд във Варна обаче изрично е посочил, че по независещи от подсъдимите причини, между извършването на деянието и постановяването на присъдата са изминали 15 години, което представлява изключително смекчаващо вината обстоятелство и следва да бъде определено наказание под най-ниския предел. Това представлява достатъчна компенсация за прекомерната продължителност на производството, гласи решението на ЕСПЧ.

През 2014 г. съдът в Страсбург се произнесе срещу България в 17 от 36 заведени дела.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
20
4
Добър (преди 9 години)
Рейтинг: 13200 | Одобрение: 8920
Анжело дай 500 евро да ти правя безплатна реклама в Петел :)
5
3
memom (преди 9 години)
Рейтинг: 3775 | Одобрение: 235
Кога ще има непоткупни магистрати
5
1
AISBERG13 (преди 9 години)
Рейтинг: 3685 | Одобрение: 955
Отново!!! Те ще грешат, а ние ще плащаме!
6
6
Tutmoss (преди 9 години)
Рейтинг: 495 | Одобрение: -500
Да ги плати този който е разпоредил ареста! А не данъкоплатците!
http://tutmoss.blogspot.com/
5
3
Losh (преди 9 години)
Рейтинг: 41320 | Одобрение: 11485
Да но Анжело не е в играта с Интербилд защото колегата му , му взе всичко - берекет да са му . . .
6
2
memom (преди 9 години)
Рейтинг: 3775 | Одобрение: 235
То държавата им плаща. Това ако е бяла държава ???
2
7
Ivo007 (преди 9 години)
Рейтинг: 307 | Одобрение: -133
Щом са решили , че ще им плащат обезщетение, значи са признали грешката си. Не виждам нищо лошо. Има надежда.
5
5
memom (преди 9 години)
Рейтинг: 3775 | Одобрение: 235
7500 евро са добри пари
23
11
Добър (преди 9 години)
Рейтинг: 13200 | Одобрение: 8920
Евала на Анжело, да са му честити.
5
3
memom (преди 9 години)
Рейтинг: 3775 | Одобрение: 235
С какво да ги разстрелят ?
6
6
memom (преди 9 години)
Рейтинг: 3775 | Одобрение: 235
Офф боже държавата плаща

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама