Давид Джамбазов: Всеки, който нарушава закона, е отговорен за дереджето на България

17.09.2024 / 16:50 2

Редактор: Юлия Георгиева, кадри Нова тв

Вдигането на минималната заплата и на линията на бедност се извършват административно. По-лошото е, че това се прави на базата на не толкова адекватни и реални данни. Хиляди са примерите за това, че хората се осигуряват на минимални ставки, а от друга страна работят за значително по-големи доходи. Това изкривява и адекватната преценка и държавната политика. А по този начин се натоварва социалната система на страната, защото тази линия на бедност се отразяв на редица социални плащания и има хора, които получават едни пари незаслужено.

Това коментира пред Нова тв предприемачът Зафир Зарков. 

Безспорно трябва да има нарастване на доходите, но това трябва да става през икономиката. В последните години често политиката се базира на надцакване в социалните плащания. Редица плащания се правят с неизкарани от икономиката пари, със заеми - това в един момент ще се отрази на икономиката и бизнеса. Затова такива решения за увеличение на плащанията трябва да се взимат експертно, обясни той.

Проблемът на държавата е, че все ни управляват хора, които не са последователни. Първо трябва да изкараме парите, а след това да ги харчим. Държавата трябва да разпределя изкараните пари правилно, но отдавна не се знае кой е беден, кой не е беден, кой реално е болен. Това са неща, които държавата трябва да реши. Сивият сектор е проблем за всяка коректна фирма, защото това е нелоялна конкуренция. Отделно всеки един работодател вече плаща на хората, тъй като има проблем с кадрите. Много хора се съгласяват да бъдат осигурявани на минимална заплата, защото те искат да изкарат пари и да ги имаш. Защото независимо дали се осигуряваш на минимум или максимум, не получаваш нищо. Като се разболееш, пари трябва да имаш и да плащаш, коментира Таня Скринска. 

Всеки, който нарушава закона, е виновен за дереджето, на което се намираме. Това също можем да го приложим и към полицаите, които като те спрат, те питат "какво правим". Аз лично си чакам фиша. Това е приложимо към всичко. Но това не е проблем само у нас, а и на цял ЕС. Линията на бедност постоянно се качва в Европа. Пък и това е въпрос, който не засяга работещите, това е въпрос за пенсионерите. Аз лично не мога да си представя как човек оцелява с 600 лева на месец. А сивата икономика е съвсем друг проблем. Двата въпроса не бива да се смесват, коментира Давид Джамбазов.

То всъщност ако осветлим сивата икономика, линията на бедност ще се вдигне много повече, допълни той.

Всичко това в един момент ще рефлектира върху бизнеса, а това може да се изрази например в по-високи данъци. И ако това стане, ще виждаме все по-често как предприятия и фирми напускат страната, а това вече наистина ще предизвика сериозен икономически проблем, коментира Зарков. 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
cron1 (преди 3 седмици)
Рейтинг: 99928 | Одобрение: -9482
Какъв закон, бе..?  В БГ, проКУРатура и осъдени политици няма - за какъв закон говорите?!? Закона на тиквата и прасето ли...?:dizzy:БолестГняв
Марио Кроненберг
2
0
maximin (преди 3 седмици)
Рейтинг: 12828 | Одобрение: 2508
Почни с парламентарните ганювци!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама