Депатутът от БСП проф. Михайлов: Човешката раса няма да изчезне от Ковид-19. Това не е първата епидемия

07.05.2020 / 17:57 0

Редактор: Александър Дечев

e-mail: alexander_dechev_petel.bg@abv.bg

Онкохематологът проф. Георги Михайлов, който е депутат от БСП, даде своята оценка за ситуацията с коронавируса у нас и в чужбина.

"Снощи прочетох една хубава статия във френски сайт, в която правят сериозен анализ на вирусните епидемии от последните 100 години. И се вижда, че това не е първата епидемия. Има такива през петдесеттте, шейсетте години, в новия век също. Вижда се, че някои от тях са взели между 1 и 5 милиона жертви, без да се създава такава атмосфера на нестабилност, на паника, на очакване на акопалипсиси, каквато беше създадена незнайно защо в целия свят. Анализатори като Кисинджър и други наблюдатели са предупредили, че няколко месеца след обявяването на тези апокалиптични слова ние ще почнем да се срамуваме от това, защото човечеството не се учи от своята история и грешки. Умните хора се учат от грешките на другите, а глупаците от своите собствени. Тоест, ние ще трябва да повторим всички грешки, за да разберем, че не става дума за апокалипсис, а за една сериозна инфекция, за необходимост от мерки, но и за баланс от тези мерки, за балансирането им спрямо икономика, образование, други сфери на медицината, социална дейност, за да не се стигне до неща, които в момента чета във всички информационни сайтове в Европа и света - че се очаква цунами от фалити, тежки икономически последици. Последният английски анализ, който четох, бе, че големите държави сравнително лесно ще излязат от тази ситуация с огромните си обороти и финансови ресурси, докато малките държави ще носят големи негативи поради две причини - стратегия на изтегляне в момента на инвестициите и рязко повишаване на лихвите по договорите, които ще бъдат взети евентуално за покриване на проблемите, които ще възникнат в икономиката", каза той в предаването "Лице в лице" по БТВ.

"Аз лично останах много изненадан от нашата професия, която е призвана да вдъхва увереност, желание на човечеството да се справи тук на земята със своите проблеми, а не в отвъдното. Да чуя от някой от нас такива сериозни думи, които създадоха напрежение... Има хора, които са се заключили вкъщи и чакат да дойде най-лошото. То няма да дойде. Искам да ги успокоя като лекар с цялата си отговорност, че няма да загубим цели поколения, няма да умрат нашите майки и бащи, няма да умрат нашите баби и дядовци. Просто има сериозна ситуация, изисква сериозни мерки, но тези мерки трябва да бъдат балансирани", категоричен бе той.

"Извънредното положение не е приключило. Това е въпрос на внимателна оценка. От самото начало БСП иска да се постави оценка на цялостната ситуация, а не само на един медицински ракурс. Това е проблем с много плоскости - образование, транспорт, икономика, изкуство, спорт, и за него не могат да отговорят двама-трима лекари. Трябваше да има щаб, в който да има хора от всички министерства. Много често им бяха задавани въпроси, в които действително ги изтормозиха, които изобщо не са в тяхната компетенция. Трябваше да сядат и хора от други министерства да отговарят на въпросите на брифингите", смята професорът.

"Този проблем не бива да се преувеличава, не трябва и да бъде неглижиран. Но трябва да се обърне достатъчно внимание и на останалите медицински заболявания. Тук се оказа нещо, за което говорим от 3 години - че моделът на управление на здравната система не работи. Няма как да се плати на тези болници, няма как да бъдат финансирани, тъй като те нямат оборот. Все едно да преценим БТВ като не функционира в пълния си обем с колко ще финансираме институцията. Аз мисля, че голяма част от мерките и ентусиазма на оперативния щаб беше висок, но се допуснаха проблеми, които и досега съществуват. Къде се намира България по брой на изследвания? Водещите държави в света и Европа правят масови тестове. За да управляваш един процес, Германия, Русия и т.н. направиха огромен брой. Ние от последното място се прехвърлихме на пред-предпоследното, като след нас са само Хърватия и Малта, които са несравними с нас като човешки контингент. Сегашните промени и създаването на закона за здравето - затова не може да бъде отговорен само министърът на здравеопазването и Главния здравен инспектор, това трябва да бъде решение съобразено с много сериозен оперативен ракурс", заяви Михайлов.

"Животът е висша ценност, но не трябва да се спекулира с това, че само животът е висша ценност, а всичко останало е второстепенно. Тъй като може да се окаже в един момент, че човек е останал жив и здрав, но той не може по никакъв начин да се реализира като личност в едно общество, което е било прекалено обърнато към една инфекция, която сигурно ще се повтаря в някакъв вариант. Над 200 вируса заплашват човешкия организъм, той живее милиони години с тях. Няма да изчезне човешката раса от Ковид 19. Имало е много по-тежки епидемии, свързани с този вид вируси, и в 2008 и в 2009 те имат свои имена и пак са от коронавирусите, но нищо глобално апокалиптично не се е случило, въпреки че смъртността е била много по-висока", завърши той 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама