Десетки университети в Нидерландия затягат приема на чужди студенти
Снимка: Pexels
Десетки университети в Нидерландия затягат приема на чуждестранни студенти, съобщи местната ANP. Стремежът на висшите училища е да се овладее напливът на учащи от други държави - тенденция, която доскоро страната приветстваше, както и да подобри нивото на владеене на нидерландски сред студенти и преподаватели, пише "24 часа".
Мерките ще обхванат единствено бакалавърските програми, като тези на английски ще бъдат временно спрени, за да се определи кои от тях ще могат да се адаптират на нидерландски език. Магистратурите на английски няма да бъдат засегнати. Очаква се набирането на международен персонал също да намалее освен в секторите с недостиг на работна ръка. Предложеният закон, който все още се изготвя, ще има за цел не само да ограничи броя чуждестранни студенти, но и да наложи квота за курсовете, преподавани на английски. Ако бъде приет, законът ще влезе в сила не по-рано от 2025 - 2026 г.
Въпреки че през последните години Нидерландия се стремеше да привлича чуждестранни студенти, напливът създаде проблеми. Сред тях са недостигът на студентски жилища, както и липсата на места в университетите за младите нидерландци. Освен това близо 1/3 от чужденците, които избират да следват в страната на лалетата, остават да работят и живеят там, което допълнително пренасища пазара на труда.
Обсъжданият закон предизвика полемика. От съвета на ректорите в страната посочиха, че въпреки затрудненията за образователната система, породени от наплива на чужди студенти, университетите се нуждаят от тях, защото те плащат по-високи такси за обучение. Доскоро и самите вузове критикуваха идеята, определяйки я като “затваряне на нидерландското съзнание”. По време на парламентарните избори в страната в края на 2023 г. Питер Омцигт, депутат от “Нов социален договор”, предложи да се сведе общият брой на мигранти до 50 хил., като в това число да бъдат включени и студентите. Според неговата прогноза Нидерландия ще се сблъска със сериозен недостиг на работна ръка в следващите 5 г., тъй като голяма част от студентите получават квалификациите си на английски, след което напускат държавата в търсене на работа.
От Асоциацията на университетите в Нидерландия (UNL) тогава разкритикуваха идеята на Омцигт. Оттам посочиха, че икономиката се нуждае от висококвалифицирани англоговорещи, както и че е “нелепо да се връщаме към дните, когато всичко се правеше на нидерландски”. “Нашите студенти научават много от чуждестранните, много от служителите ни са чужденци”, посочи председателят на UNL Йоуке де Врис. По думите му страната “се нуждае от хора, които да могат да пишат и говорят на английски език на най-високо ниво”.
Загрижеността за чуждестранните студенти в страната се повиши в последните години, като според данните от 2005 г. досега броят им се е утроил. Справка на UNL показва, че през 2023 г. 26% - почти 89 хил. от общо 340 хил. студенти, са от други държави. Наскоро образователният министър Робърт Дейкграаф предупреди, че връщането на старата система е “стъпка назад с 50 години”. “Неограниченият растеж е пагубен, но това е като фина хирургия”, коментира той, като допълни, че “не е начинът да вземеш брадва, за да се справиш”.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!