Децата на Варна научиха игрите на мама и татко в чест на 1 юни
Федербал, Народна топка, ластик и дама са само част от игрите, които събраха малки и големи на площадката под Пантеона в неделния следобед. Там имаше истинско предизвикателство за всички с игри на открито от близкото минало. Поводът беше Денят на детето – 1 юни, който тази година се пада в понеделник.

Всяко дете получи балон с цвят по избор и се насочи към игра, за която знае от своите родители.

„На 26 години съм, но помня тези игри – когато се събирахме под терасата на блока, а родителите ни виждаха през цялото време и после ни викаха за вечеря.“, разказа варненка, която водеше за ръка невръстния си син. Детето посягаше към цветните балони и дърпаше майка си към групата каки и батковци, които скачаха върху нарисуваните квадратчета на асфалта или се целеха с „Народна топка“.

„Днес на улицата е опасно. За това затворихме децата си в къщи пред компютъра, а там дебнат не по-малко опасности за тях.“, сподели друга майка на две момиченца, скачащи на ластик.

„Когато ние бяхме деца, прекарвахме времето си навън, в различни интересни игри. Момчетата демонстрирахме ловкост и майсторство при лимките, момичетата скачаха на ластик, въже и дама, а всички заедно играехме народна топка“, обясниха организаторите от БСП-Варна.
„Вече забравихме да викаме децата си от терасите, за изсвирим семейния сигнал и да се оглеждаме пред блока. Сега се притесняваме къде са им телефоните, някой да не ги е набил или обрал парите за деня, а не смеем да помислим, че има и много по-лоши неща“, коментираха хората под звуците на песента „Детство мое“.
„Идеята на тази наша инициатива е да покажем на съвременните деца, че светът не е само компютри, таблети, телевизия и мобилни телефони, а може да бъде интересен и забавен и навън, пред блока, с игрите от нашето детство“, сподели председателят на ГС на БСП - Варна, Борислав Гуцанов.
По негови думи любимите игри на децата от близкото минало могат да са актуални и днес, защото възпитават в екипност и спортен дух. Всички участници получиха много награди от организаторите.


За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта